W październiku cuda na niebie

Październik to wyjątkowo ciekawy miesiąc dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Będą mieli okazję podziwiać m.in. Orionidy, kometę i częściowe zaćmienie Księżyca.

- Będą też dobre warunki do obserwacji Urana i Jowisza - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Jak podkreślił, cały czas polepszają się warunki do obserwacji Marsa i Jowisza. W październiku Czerwona Planeta znajdzie się w konstelacji Lwa i będzie doskonale widoczna nad ranem. Jasnego Jowisza świecącego w konstelacji Bliźniąt możemy podziwiać przez całą drugą połowę nocy.

3 października w opozycji znajdzie się Uran. To stworzy idealne warunki do jego obserwacji. - Planeta świeci w konstelacji Ryb, jest widoczna przez całą noc i do jej obserwacji wystarczy nawet "gołe oko", choć użycie lornetki na pewno pomoże w jego odnalezieniu i identyfikacji - podkreślił dr Olech.

Do częściowego i półcieniowego zaćmienia Księżyca, które będzie widoczne w Polsce, dojdzie w nocy z 18 na 19 października. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o godzinie 1:50. Rozpoczyna się również aktywność Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - podkreślił Olech.

Jak przypomniał astronom, orbita sławnej komety Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów. "W tym drugim przypadku materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że Ziemia przechodzi przezeń od około 2 października do 7 listopada i w tych właśnie dniach możemy obserwować meteory z roju Orionidów. W ziemską atmosferę wchodzą one z prędkością 66 km/s, a więc należą do najszybszych zjawisk meteorowych na naszym niebie" - opisał.

Dodał, że na samym początku i końcu okresu aktywności możemy liczyć na pojedyncze zjawiska. Orionidy mają jednak bardzo szerokie maksimum, przez co - od 19 do 24 października - będzie można obserwować nawet kilkanaście meteorów na godzinę. "Samo maksimum aktywności roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października i wtedy w ciągu godziny może się pojawić od 20 do 50 meteorów" - powiedział naukowiec.

 

« 1 »

wt /naukawpolsce.pap.pl/polskieradio.pl