Franciszek na Sardynii

Z perspektywy Polski ta wizyta może nie jest specjalnie ważnym wydarzeniem. Padły jednak podczas niej ważne stwierdzenia, pojawiły się ważne gesty, które warto zauważyć.

Co wydarzyło się podczas wizyty Papieża na Sardynii? Wydarzenie okiem korespondentów Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

  • Spotkanie z robotnikami. Papież krytykuje panujący dziś system gospodarczy. „Bóg chciał, aby w centrum świata był nie bożek, ale człowiek, który swoją pracą popycha świat naprzód. Teraz jednak, w centrum tego systemu bez etyki, znajduje się bożek, a świat opanowało bałwochwalstwo ubóstwionego pieniądza - mówił. I modlił się: Panie Jezu, Ty nie byłeś bezrobotnym. Pracowałeś jako cieśla i byłeś szczęśliwy. Panie Boże, brakuje nam pracy. Bożki chcą nas pozbawić godności. Niesprawiedliwe systemy gospodarcze chcą nas ograbić z nadziei. Panie nie zostawiaj nas samych (...) Więcej:.
     
  • Msza święta, na którą przybyły liczne rzesze mieszkańców wyspy. „Maryja uczy nas tego spojrzenia, które stara się przyjąć, towarzyszyć, chronić. Uczmy się tak właśnie patrzeć na siebie nawzajem, macierzyńskim spojrzeniem Maryi” – powiedział w homilii między innymi Papież. Więcej:.
     
  • Franciszek zawierza mieszkańców Sardynii Matce Bożej z Bonaria. Modli się między innymi słowami: „Przywołuję Cię do dzieci i do młodzieży,  do starców i chorych, do samotnych i do więźniów, do głodnych i do bezrobotnych, do tych, którzy stracili nadzieję i do tych, którym brak wiary. Błagam Cię także za rządzących i wychowawców.Matko nasza, strzeż nas wszystkich z czułością i daj nam swą siłę i wiele pociechy”. Więcej:.
     
  • Papież spotyka się też z pracownikami Caritasu i ich podopiecznymi. Mówi między innymi: Dzieła miłości z miłością, czułością i zawsze w pokorze! Niekiedy w posłudze ubogim można się też spotkać z arogancją! Więcej:.
     
  • Podczas spotkania z przedstawicielami świata kultury pada między innymi: „Ważne jest by odczytywać rzeczywistość, patrząc jej prosto w oczy. Interpretacje ideologiczne czy stronnicze niczemu nie służą. Potęgują jedynie złudzenia i rozczarowanie. Trzeba odczytywać rzeczywistość, ale także żyć w niej bez lęku, ucieczki i katastrofizmu. Każdy kryzys, również aktualny, jest przejściem, trudem rodzenia. Kryzys może się stać chwilą odczyszczenia i przemyślenia na nowo naszych wzorców gospodarczo-społecznych oraz pewnego pojęcia postępu, którym karmiły się złudzenia. Trzeba odzyskać człowieka we wszystkich jego wymiarach”. Więcej:.
     
  • Na koniec swojej wizyty papież spotkał się z młodymi. „Nie wolno wam być bez nadziei, nadzieja jest częścią waszego bycia”. Więcej:.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wiara.pl