Ponad 70 kapłanów wzięło udział w odbywającym się we wtorek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy młodzieży na temat przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.
Zjazd był okazją do dyskusji, także z przedstawicielami komitetu krakowskiego, na temat głównych inicjatyw, które będą poprzedzać spotkanie młodych z papieżem.
Bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, przede wszystkim dziękował duszpasterzom za ich zaangażowanie w przygotowanie młodych do ŚDM w Rio de Janeiro. Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami informował z kolei o planach peregrynacji po Polsce znaków Światowego Dnia Młodzieży, a więc krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Młodzi Polacy odbiorą te znaki od młodych Brazylijczyków w Watykanie podczas najbliższej Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia. Na uroczystość przekazania do Rzymu pojedzie ok. 100-osobowa delegacja polskiej młodzieży, średnio dwie osoby z każdej diecezji. Nie zdecydowano jeszcze czy młodzi pojadą autokarami, czy polecą samolotem. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku aspekt finansowy. Z pewnością można jednak oczekiwać aktywnego udziału Polaków w liturgii sprawowanej na placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.
Już 14 kwietnia krzyż i ikona zawitają do archidiecezji poznańskiej. Jak wyjaśnił bp Tomasik, umownie przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 miał miejsce Chrzest Polski, stąd pomysł, by peregrynacja rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Średnio w każdej diecezji krzyż i ikona spędzą ok. 20 dni. Na razie trwa opracowywanie wstępnego kalendarza wędrówki znaków. Zostanie on zatwierdzony podczas październikowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Księża, odpowiedzialni w diecezjach za duszpasterstwo młodzieży, zgłaszali swoje uwagi do tego wstępnego terminarza. Podkreślano także, iż krzyż oraz ikona Światowego Dnia Młodzieży nie mogą być zamknięte jedynie w świątyni. Znaki te powinny „wyjść” do młodych, a więc do szkół, internatów, akademików, na ulice miast, być może nawet tam, gdzie wieczorem odbywają się dyskoteki. „Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień” - powiedziała Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
W spotkaniu uczestniczyli również bp Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie oraz ks. Robert Tyrała, który kieruje sekretariatem Komitetu.
Bp Muskus przyznał, że komitet krakowski jest obecnie na etapie tworzenia struktur. Jak powiedział nikt nie jest specjalistą od organizacji Światowego Dnia Młodzieży, dlatego Komitet jest otwarty na wszelkie życzliwe sugestie i pomoc, zwłaszcza od tych osób, które wielokrotnie bywały na tych międzynarodowych wydarzeniach.
Podczas spotkania z dziennikarzami bp Muskus poinformował, że odbyło się już pierwsze spotkanie z władzami samorządowymi Małopolski. Zarówno prezydent Krakowa, jak i marszałek województwa, wojewoda małopolski wyrazili gotowość do współpracy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Wciąż trwa dyskusja co do miejsca spotkania młodych z całego świata. Przygotowywane są zarówno krakowskie Błonia, które uznawane są za zbyt małe, by pomieścić tak wielką rzeszę młodych, jak i lotnisko aeroklubu krakowskiego Pobiednik.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie poinformował księży, że oficjalną stroną wydarzenia jest portal www.krakow2016.com. Co więcej, istnieje już oficjalna siedziba Komitetu. Ulokowano go na ul. Kanonicznej 18 w Krakowie. Prócz tego uruchomione zostały adresy e-mail: sekretariat@krakow2016.com oraz dyrektor@krakow2016.com, za pomocą których można się kontaktować z organizatorami. Zakończyły się również wstępne rozmowy z firmą, która będzie operatorem witryny www oraz systemu rejestracji uczestników. W trybie pilnym, jak powiedział bp Muskus, planowane jest rozpisanie konkurs na logo oraz hymn ŚDM w Krakowie.
„Czekają nas trzy lata służby, służby Kościołowi, który ma oblicze ludzi młodych. Bardzo bym się cieszył, gdyby wszyscy potraktowali właśnie w ten sposób te trzy lata przygotowań, jako czas uczenia się służby. ŚDM to wielkie wydarzenie duszpasterskie logistyczne, edukacyjne. Ufam, że uda nam się zachować właściwe proporcje, to znaczy, że najważniejszy będzie wymiar duchowy” - stwierdził bp Muskus.
Kierujący sekretariatem Komitetu ks. Robert Tyrała poinformował natomiast, że w bieżącą pracę zaangażowani są w tej chwili także: ks. Mateusz Hosaja, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, Aleksandra Szymczak, wolontariusza w Rio de Janeiro oraz Agata Szuta, która kieruje Instytutem Dialogu Międzynarodowego w Krakowie im. Jana Pawła II.
Komitet, jak to zwykle bywa w przypadku organizacji Światowego Dnia Młodzieży, planuje powołanie konkretnych departamentów, jak departament usługowy, pastoralny, sekcję personalną i kadr (ta zajmowała się będzie m.in. wolontariuszami), sekcję finansową, logistyki, zakwaterowania, czy komunikacji. W przypadku tej ostatniej wkrótce wystosowany zostanie list do ruchów religijnych, zakonów, innych wspólnot na terenie arch. krakowskiej, by w ten sposób wyłonić grupę ludzi, którzy już zaczną odpowiadać na nadchodzące już maile w różnych językach.
Powstanie także departament pastoralny, sekcja liturgiczna i muzyczna, sekcja innych spotkań z Ojcem Świętym, sekcja festiwalu kultury czy sekcja edukacyjna, kierująca swą ofertę nie tylko do młodzieży, która jest w Kościele, ale przede wszystkim do tej, której w świątyniach nie ma. Instytut Dialogu Międzynarodowego wraz z Kuratorium Oświaty w Krakowie chcą stworzyć specjalny program edukacyjny związany z ŚDM.
Co do samych miejsc spotkania ks. Tyrała podkreślił, że krakowskie Błonia mogą się okazać za małe ze względu na fakt, że po sobotnim czuwaniu z papieżem młodzi zwykle pozostają na miejscu aż do niedzielnej Mszy rozesłania. Stąd pomysł, by wszystkie wydarzenia przenieść na Pobiednik, lotnisko aeroklubu krakowskiego. Minusem tego rozwiązania jest jednak brak odpowiedniej komunikacji. Piątkowa Droga Krzyżowa w ramach ŚDM odbędzie się prawdopodobnie na terenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum Jana Pawła II. Jednak ostateczne decyzje podejmie Papieska Rada ds. Świeckich, która jest odpowiedzialna za organizację Światowych Dni Młodzieży.
Warszawskie spotkanie duszpasterzy młodzieży było także okazją do dyskusji nad programem duchowych przygotowań do ŚDM w Krakowie. Jak poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, program taki miałby być gotowy na I Niedzielę Adwentu br. Opracowanie to ma być oparte na programie duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz na tematyce orędzi papieskich do młodych, jakie będą opublikowane jesienią bieżącego roku, na trzy najbliższe lata. „Naszym pragnieniem jest, aby program przygotowań duchowych poprowadził nie tylko duszpasterstwa młodzieży, ale wszystkie polskie parafie do tego wielkiego wydarzenia jakim będzie ŚDM w 2016 roku w Krakowie” - podkreślił ks. Suchodolski.
Nie mogło zabraknąć także rozważań o tzw. dniach w diecezjach, a więc okresie bezpośrednio poprzedzającym centralne wydarzenia Światowego Dnia Młodzieży. Zwykle ok. 200-250 tys. młodych odwiedza diecezje lokalnego Kościoła. Ks. Suchodolski zasugerował, by każda z polskich diecezji wybrała sobie biblijną nazwę, np. Jerycho, Kana, Exodus czy Emaus. W ten sposób będzie można nawiązać do historii zbawienia, a młodzi będą mogli zapoznać się ze sposobem działania Boga i odkryć własną historię wiary.
Po raz pierwszy od wielu lat Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się tak blisko Europy Wschodniej. Stąd inicjatywa o nazwie „Bilet dla Brata”. Jak wyjaśniła Dorota Abdelmoula, koordynatorka projektu, chodzi o pomoc skierowaną do pielgrzymów ze Wschodu, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem.
W realizacji pomysłu ma pomóc sieć sklepików parafialnych, w których będzie można kupić drobne przedmioty związane ze Światowym Dniem Młodzieży, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Cały dochód zostanie przekazany na wsparcie młodych ze Wschodu. Konkretne szczegóły projektu są na razie opracowywane. Sam pomysł został jednak przyjęty przez duszpasterzy bardzo życzliwie.
Zjazd w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski był także okazją, by porozmawiać o mankamentach, czy nawet błędach popełnianych przez organizatorów poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Księża wskazywali, iż rozwiązać trzeba problem z dystrybucją pakietów pielgrzyma, często bowiem trzeba czekać w wielogodzinnych kolejkach, by je odebrać. Poprawek wymaga system rejestracji i płatności, który w poprzednich latach nastręczał wiele kłopotów. Zaproponowano na przykład, by grupy rejestrujące się w systemie miały możliwość wybrania diecezji, którą chcą odwiedzić w ramach „dni w diecezjach”. Wyznaczenie każdemu z Kościołów lokalnych pewnej maksymalnej liczby sprawiłoby, że po jej wyczerpaniu trzeba będzie wybrać inną diecezję na miejsce pobytu przed ŚDM.
Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie zapewniali, że przyjmą wszelkie uwagi, które będą pomocne w lepszej organizacji tego wydarzenia.