Zgodnie z prognozami w weekend temperatura powietrza w kraju może w wielu rejonach przekraczać 30 st. Celsjusza. Specjaliści radzą, aby unikać w taką pogodę nadmiernego przebywania na ostrym słońcu, osłaniać głowę, pić dużo napojów i stronić od alkoholu.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura maksymalna w nadchodzący weekend ma wynosić maksymalnie od 30 st. C. na północnym wschodzie i w centrum do 36 st. C. na południowym zachodzie kraju.
Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uważa się, że optymalna temperatura dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza.
W związku z tym, w czasie upałów należy unikać przebywania na słońcu, kiedy operuje ono najmocniej (dotyczy to w szczególności niemowląt i małych dzieci), a osobom starszym i cierpiącym na choroby układu krążenia rekomenduje się pozostanie w domu w godz. 11-17. Zgodnie ze statystykami w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest właśnie do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy. Dźwiganie ciężkich toreb często kończy się w tych przypadkach zasłabnięciem.
Pomocne mogą się okazać także regularne chłodne kąpiele lub prysznice. Jeśli już istnieje konieczność wyjścia na słońce, trzeba osłaniać głowę przed promieniowaniem i nosić jasną odzież niekrępującą ruchów, przewiewną, uszytą z naturalnych tkanin. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić (np. przecierać kark i skronie), robić częste przerwy w pracy.
Istotne jest też picie 2-3 litrów napojów (wody mineralnej, kawy czy herbaty) dziennie, a osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny przyjmować płyny z mikroelementami (szczególnie bogate w potas i magnez). Wyjątkową uwagę w uzupełnianiu płynów powinny poświęcić osoby uprawiające sport. Eksperci odradzają natomiast picie alkoholu i polecają spożywanie lekkostrawnych posiłków. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców.
Zagrożenie dotyczy również kierowców. Temperatura w nagrzanym słońcem samochodzie może sięgać 60-80 st. C. Dlatego trzeba auto przewietrzyć. Można również włączyć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, aby nie nastawić ją na zbyt niską temperaturę.
Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je najlepiej za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.
Trzeba pamiętać, że podczas upałów cierpią też zwierzęta. Nie można trzymać ich w porze największego nasłonecznienia na otwartej przestrzeni ani w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach (w tym samochodach).