28 lipca rozpoczął się XIV Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza".
Efekty codziennej pracy tancerzy będzie można podziwiać podczas pokazów, które odbywać się będą o godz. 19 w Willi Decjusza. W poniedziałek 29 lipca zobaczymy występ Zespołu Muzyki Dawnej „Capella Antiqua Bialostociensis” z Białegostoku. We wtorek zaprezentują się m.in. tancerze z Rosji i Irkucka, a środa będzie dniem indyjskim (zobaczymy np. pokaz tradycyjnego dworskiego tańca indyjskiego w wykonaniu mistrzyni Alaknandy Bose i jej uczennic). – Na czwartek zaplanowaliśmy wielki bal historyczny, a piątek 2 sierpnia wystąpią wszyscy uczestnicy warsztatów, którzy na ten jeden dzień utworzą zespół „Decius Danza”. Wszystkie te wydarzenia są otwarte dla publiczności i serdecznie na nie zapraszamy – mówi Katarzyna Trojanowska z Willi Decjusza.
Pokazy uczestników warsztatów będzie można również podziwiać 3 i 4 sierpnia od godz. 12 do 17 w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie), w Barbakanie (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i – dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji – na Zamku Królewskim na Wawelu (wszędzie wstęp wolny).
Carles Mas i Garcia, wybitni specjaliści w dziedzinie hiszpańskich tańców z XVI i XVII w. podczas finałowej gali odkryją przed widzami kolejne oblicza dworskiego tańca hiszpańskiego Enric Romani Festiwal otworzy natomiast podroż do renesansowej Italii, gdzie mieszkała zmarła niedawno Barbara Sparti, wybitna tancerka i historyk tańca, choreograf i nauczycielka dawnych tańców włoskich dla wielu adeptów tej trudnej sztuki (uczyła zarówno dzieci, jak i dorosłych – na całym świecie). Z krakowskim Baletem Dworskim „Cracovia Danza” związana była od lat – przekazywała tancerzom tajniki włoskich tańców dworskich z XV, XVI i XVII w., współtworzyła choreografię do spektaklu „La Fortuna – Dama z łasiczką” i prowadziła festiwalowe warsztaty. – Uczestnictwo w zajęciach z Barbarą było jak czerpanie z najlepszej encyklopedii. Technika, którą nam przekazywała, była oczywiście jej własnym sposobem interpretacji włoskich traktatów, popartym jednak potężną dawką wiedzy – wspomina Magdalena Żmuda, tancerka „Cracovia Danza”.
Spektakl „Cracovia Danza dla Barbary Sparti”, który zobaczymy 28 lipca o godz. 19 w Willi Decjusza (wstęp wolny) będzie hołdem krakowskiego baletu dla Barbary Sparti i tanecznym podziękowaniem za owocną współpracę.
Organizatorami festiwalu są Balet Dworski „Cracovia Danza”, Fundacja „Ardente Sole” i Stowarzyszenie Willa Decjusza, a patronuje mu m.in. „Gość Niedzielny”. Szczegóły dotyczące festiwalu i informacje o biletach na spektakl finałowy można znaleźć na www.cracoviadanza.pl/festiwal.
Monika Łącka