Maszerowali dla życia

"Dzieci są super" i "Warszawa za życiem" – skandowali uczestnicy VIII Marszu Świętości Życia, który przeszedł dziś w stolicy z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża.

Pochód, w którym maszerowali rodzice z dziećmi, młodzież, studenci i osoby starsze, prowadzili kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser. Marsz, zorganizowany w tym roku pod hasłem "Dzieci są super", odbył się w Narodowym Dniu Życia oraz w przeddzień ustanowionego przez polski Episkopat Dnia Świętości Życia.

Barwny pochód uformował się pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po Mszach św. sprawowanych w dwóch stołecznych katedrach: św. Jana Chrzciciela oraz św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Uczestnicy Marszu nieśli transparenty mówiące o świętości życia, a także spisaną na płótnie encyklikę Jana Pawła II "Evangelium vitae".

W drodze do bazyliki św. Krzyża rozdawano ulotki informujące o ogólnoeuropejskiej inicjatywie "Jeden z nas", której celem jest zatrzymanie finansowania aborcji z funduszy Unii Europejskiej. Na zakończenie Marszu odmówiono modlitwę Jana Pawła II w intencji życia, a następnie kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser udzielili wszystkim błogosławieństwa.

Wcześniej, podczas Mszy św. a archikatedrze św. Jana, metropolita warszawski zaapelował do rodziców, lekarzy i polityków, by troszczyli się o ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Nawiązując do homilii papieża Franciszka z inauguracji jego pontyfikatu, kard. Nycz podkreślił, że każdy chrześcijanin i człowiek dobrej woli ma być stróżem stworzenia. "Mamy być przede wszystkim stróżami życia ludzkiego od jego poczęcia" - powiedział, dodając, że życie ludzkie jest święte i nie należy ono do człowieka, lecz samego Boga.

Hierarcha zwrócił uwagę na demograficzną zapaść trapiącą kraje Europy. - W Afryce czy Azji nie ma takich problemów, bo tam życie ludzkie, dziecko, rodzina, stawiane są na pierwszym miejscu - zauważył kard. Nycz.

Natomiast abp Henryk Hoser podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze warszawsko-praskiej powiedział m.in.: "Chcemy podziękować za dar życia jaki otrzymaliśmy: tego doczesnego i tego wiecznego".

- Jest to przedłużenie tego triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w którym czciliśmy Króla Życia, który przeszedł przez śmierć, by ją zniszczyć i otworzyć nam bramy życia wiecznego - mówił arcybiskup przed Marszem.

Marsz z okazji Dnia Świętości Życia w Warszawie po raz pierwszy odbył się 25 marca 2006 r z inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia przy współpracy Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej. W organizację Marszu włączyli się następnie studenci ze wspólnoty Woda Życia a od 2011 r. – Rycerze Jan Pawła II.

Początkowo nosił nazwę Marsz Światło dla Życia. Przebiegał w godzinach wieczornych a uczestnicy nieśli świece i pochodnie. Od 2010 r. do Marszu włączyła się Diecezja Warszawsko-Praska. Odtąd część praska i lewobrzeżna łączą się na Placu Zamkowym i ruszają Krakowskim Przedmieściem. Za pierwszym razem odcinek od pomnika ks. Skorupki do Placu Zamkowego został pokonany nietypowo - tramwajem. W kolejnych edycjach Marsz był już pieszy.

Poczynając od 2012 roku Marsz odbywa się w niedzielę, za dnia. Po raz drugi poprzedzony jest tygodniowym cyklem przedsięwzięć pro-life pt. "Tydzień dla Życia".

« 1 »

KAI/ajm