Abp Jędraszewski: To szansa na znalezienie odpowiedzi na trudne pytania.
Abp Marek Jędraszewski zauważa, że "Dialogi w katedrze", poświęcone ważnym pytaniom na temat wiary, wprawiły w zdumienie wszystkich - jego samego, organizatorów i uczestników. Dlaczego? "Bo było nas bardzo wielu". Metropolita łódzki ma nadzieję, że podobnie będzie przy okazji kolejnych spotkań. Najbliższe odbędzie się już w piątek (8 lutego), a będzie poświęcone wierze i cierpieniu. Co miesiąc będą podejmowane kolejne tematy.
Zdaniem abpa Jędraszewskiego ważne jest, aby o wierze mówić w miejscu, które jest dla każdego biskupa diecezjalnego miejscem najważniejszym, w jego katedrze. "Chodzi o to, żeby z jego katedry biskupiej popłynęły słowa o tym, co znaczy wierzyć, co znaczy spotykać się z problemami, jakie rodzi wiara, jak znaleźć właściwą odpowiedź na wyzwania, jakie napotyka dzisiaj człowiek wierzący" - podkreśla pasterz Kościoła w Łodzi.
"Pierwsze spotkanie w katedrze wprawiło w zdumienie wszystkich - mnie osobiście bardzo, ale też samych organizatorów, którzy wspierali mnie w tym przedsięwzięciu, ale też tych, którzy przybyli do katedry - bo było nas bardzo wielu" - zauważa abp Jędraszewski. "I chociaż to spotkanie trwało dwie godziny, w późny piątkowy wieczór, ludzie trwali, chcąc zgłębiać przynajmniej niektóre pytania związane z problematyką wiary i rozumu" - dodaje metropolita łódzki.
Kolejne tematy podejmowane będą co miesiąc. Najbliższe spotkanie, 8 lutego o godz. 19.30, poświęcone jest wierze i cierpieniu.
Według abpa Jędraszewskiego konieczne jest spojrzenie na nauczanie Kościoła poprzez konkretne, bardzo ważne problemy. "Także problemy, z którymi wierni spotykają się na co dzień i na co dzień muszą się z nimi zmagać. Czasem dotykają ich osobiście, a czasem te pytania czy wręcz zarzuty pod adresem Kościoła spotykają u innych. Na te zarzuty trzeba umieć znaleźć sensowną, mądrą odpowiedź" - podkreśla hierarcha.
Metropolita łódzki przypomina, że w kontekście "Dialogów" warto przypomnieć sobie słowa św. Piotra "Umiejcie uzasadnić nadzieję, która w Was jest". ["Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest", 1P 3,15] "Bo chrześcijanie, wierzący, mają nadzieję - zwłaszcza nadzieję życia wiecznego - która sprawia, że ich styl życia jest bardzo określony. Ale jak to uzasadnić? Jak to uzasadnić wobec siebie i wobec innych? Jak znaleźć właściwe słowa?" - zastanawia się abp Jędraszewski. Jego zdaniem "Dialogi w katedrze" są szansą, by "to słowo znaleźć, nauczyć się na te problemy odpowiedzieć - sobie i innym". To także okazja doświadczenia wspólnoty Kościoła, "który skupia się wokół swojego biskupa jako tego, który naucza". "To także fantastyczne doświadczenie Kościoła, tego kim my jesteśmy, wsłuchani w głos tego, który, z racji swojej misji, jest następcą Apostołów i który za główne swoje zadanie ma strzeżenie depozytu wiary, nauczanie tego, co głosi Kościół. Bo tu nie chodzi przecież o moje nauczanie, o moje nowe pomysły teologiczne. To nie to miejsce. Tu chodzi o to, aby być świadkiem wiary Kościoła" - podkreśla abp Jędraszewski.
Metropolita łódzki uważa, że wysoka frekwencja podczas pierwszego spotkania świadczy o tym, że "ten rodzaj doświadczenia Kościoła jest wszystkim potrzebny". Ma też nadzieję, że z równie dużym odzewem spotkają się kolejne "Dialogi w katedrze".
"Dialogi w katedrze" to comiesięczne spotkania abpa Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Metropolita łódzki odpowiada w ich trakcie na pytania, przesłane poprzez internet oraz zadawane "na żywo". Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek, 8 lutego o godz. 19.30 w bazylice archikatedralnej w Łodzi. Temat: "Wiara i cierpienie".