Zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie obejmą pensum nauczycieli - zapowiedziała na czwartkowym briefingu minister edukacji Krystyna Szumilas.
"Podjęłam decyzję, że zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie będą obejmowały zwiększenia czy też zmniejszenia w zakresie pensum, obowiązującego czasu pracy nauczycieli" - powiedziała Szumilas na briefingu po spotkaniu z m.in. przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli, samorządowców i rodziców.
"Natomiast zaproponuję zmiany dotyczące udzielania urlopu zdrowotnego. Urlop ten będzie przyznawany przez lekarza medycyny pracy. Orzekany będzie w momencie, kiedy nauczyciel będzie zagrożony chorobą zawodową wynikającą ze środowiska pracy, którą wykonuje".
Minister Szumilaszaproponowała, by ewidencjonowany był czas pracy nauczyciela - poświęcony m.in. na rady pedagogiczne, spotkania z rodzicami i doskonalenie zawodowe.
"Rozmawialiśmy o ewidencjonowaniu czasu pracy nauczycieli. Ten punkt jest związany z pensum nauczycieli. Wiadomo, że nauczyciele oprócz godzin zajęć lekcyjnych, oprócz bezpośredniej pracy z uczniem, muszą wykonać wiele czynności związanych z przygotowaniem do lekcji, z przygotowaniem całego procesu edukacyjnego" - mówiła w czwartek Szumilas.
"Proponuję, aby czas pracy nauczyciela, ten wykonywany, poświęcony na przygotowanie i na te najważniejsze zadania związane z procesem edukacyjnym, był ewidencjonowany. Chodzi o ewidencjonowanie czasu pracy spędzonego na tzw. radach pedagogicznych, związanego ze spotkaniami z rodzicami czy też wykorzystywanego przez nauczycieli na doskonalenie" - tłumaczyła minister.
"Ustaliliśmy, i będę to proponowała, że doprecyzujemy w ustawie Karta Nauczyciela zasady wykorzystania jednoprocentowego odpisu na doskonalenie nauczycieli. Określimy, na jakie związane z procesem edukacyjnym doskonalenie ten jeden procent będzie wykorzystywany" - mówiła Szumilas.
Zapowiedziała, że przy okazji zmian w ustawie Karta Nauczyciela będzie też proponowała doprecyzowanie, uporządkowanie niektórych przepisów. "Chcę wzmocnienia rady rodziców w procesie decyzyjnym szkoły. Będę proponowała, aby wzmocnić pozycję rodziców w awansie zawodowym. Wymagają doprecyzowania przepisy dotyczące postępowań dyscyplinarnych, tutaj na poziomie ustawy musimy te sprawy uregulować. Karta Nauczyciela będzie również regulowała zasady wypłacania jednorazowej gratyfikacji dla profesora oświaty" - mówiła dalej minister.
O nowych zapisach w ustawie, dotyczących ponad 660 tys. nauczycieli w Polsce, MEN rozmawia od lipca ub.r. z samorządami, które organizują oświatę na swoim terenie i ją finansują oraz z nauczycielskimi związkami zawodowymi.
Ostatecznie o ewentualnych zmianach w Karcie Nauczyciela zdecyduje parlament.