Pokój nie jest tylko ideą, ale jest realny - podkreśla w rozmowie z KAI abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce nawiązując do zaprezentowanego dziś w Watykanie i w Warszawie orędzia papieża Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Pokoju.
W jego ocenie, Rok Wiary i nowa ewangelizacja to najważniejsze wyzwania dla Kościoła w Polsce w 2013 r. Abp Migliore potwierdził też, że planowana jest wizyta "ad limina Apostolorum" polskich biskupów w Rzymie.
KAI: Czym jest prawdziwy pokój? W orędziu na 46. Światowy Dzień Pokoju papież Benedykt XVI przestrzega m.in. przed dążeniem do iluzorycznego pokoju.
Abp Celestino Migliore: - Trudno zdefiniować prawdziwy pokój, dlatego, że nie jest on tylko ideą, ale jest realny. Jest rzeczywistością, gdy jesteśmy pełni pokoju sami z sobą, z innymi i z Bogiem. Papież mówił ostatnio, że religie prowokują przemoc i wojny. Kiedy Bóg nie jest uznawany, kiedy nie ma prawa wpływać na ludzkie życie, wtedy człowiek widzi tylko własną siłę i według niej organizuje życie społeczności. Właśnie dlatego nie mamy pokoju.
Papież pisze też w orędziu, że „niebezpieczne dla pokoju są te formy fundamentalizmu i fanatyzmu, które wypaczają prawdziwą naturę religii, powołanej do sprzyjania jedności i pojednaniu między ludźmi”.
- Oczywiście, fanatyzm jest zagrożeniem dla pokoju. Jest wiele rodzajów fanatyzmu, w tym także religijny. Wszystkie religie mają swoje formy fanatyzmu. Zawsze jest on jakąś ideą. Natomiast w centrum chrześcijaństwa jest osoba, nie idea - Jezus Chrystus.
Co jest najniebezpieczniejsze w fanatyzmie?
- Fanatyk jest posłuszny idei, służy ideologii. To jest fałszywa rzeczywistość, dlatego, że prawdziwą tworzą relacje. One mogą się zmieniać, ale zawsze szukają dobra drugiej osoby. Natomiast w przypadku fanatyzmu jest to idée fixe. Idea jest filarem dyktatury.
Kościół wnosi swój wkład w budowanie „kultury pokoju”. Na czym ona polega?
- Kultura pokoju staje się faktem nie wtedy, kiedy mówimy o pokoju, ale gdy go doświadczamy i dajemy o nim świadectwo. Na przykład, jeżeli mówimy o kimś z szacunkiem to jest już krok w dobrym kierunku, również wtedy kiedy potrafimy współpracować z innymi. Bardzo wiele okazji, by żyć w pokoju mamy za kierownicą samochodu, chociażby w drodze do domu. Pokój to jest coś bardzo konkretnego. W każdym momencie mamy okazję żyć, doświadczać i budować pokój.
Papieskie orędzie porusza wiele wątków i problemów. Które z nich są najważniejsze dla Benedykta XVI?
- Papież jest przekonany, że wiara w Boga jest najcenniejszą wartością i chce dzielić to przekonanie z wszystkimi ludźmi dobrej woli. Właśnie dlatego prosił o organizowanie Roku Wiary w diecezjach.
Jakie, z perspektywy Księdza Arcybiskupa, ważne wydarzenia czekają w przyszłym roku Kościół w Polsce?
- Szczególnym wydarzeniem jest niewątpliwie Rok Wiary, wyzwaniem jest także nowa ewangelizacja.
A czy w 2013 r. planowana jest wizyta „ad limina Apostolorum” polskich biskupów do Watykanu?
- W zasadzie tak, ale jeszcze nie znamy jej dokładnej daty. To będzie bardzo ważny moment dla Kościoła w Polsce. Nie tyle rachunek sumienia co możliwość bilansu i oceny a także rozeznania przyszłości. To jest bardzo ważne.
rozmawiała Anna Wojtas