W tworzeniu prawa Unia Europejska powinna w większym stopniu uwzględniać etyczne rozstrzygnięcia w prawodawstwie państw członkowskich - uważa ks. prałat Karl Jüsten, kierownik Biura Katolickiego przy niemieckim parlamencie Bundestagu.
"UE ma pewien konstrukcyjny błąd, jeśli powołuje się na rzekomą neutralność światopoglądową określonych europejskich instrumentów prawnych, to równocześnie wypłukuje z wartości prawne regulacje na płaszczyźnie narodowej" - powiedział ks. Jüsten podczas corocznego spotkania w Brukseli przedstawicieli Kościołów katolickiego i ewangelickiego, i dodał: "To powinno być skorygowane".
Jego zdaniem, Unia Europejska powinna być "widzialną wspólnotą wartości". "Zadaniem Kościołów jest jej w tym pomóc i wzmacniać fundamenty UE" - podkreślił niemiecki kapłan. Ponadto powinno być wyraźnie sformułowane w programie Horizon 2020 promującym badania naukowe w Unii Europejskiej w latach 2014-2020, że badania na embrionach ludzkich bądź na embrionalnych komórkach macierzystych nie mogą być finansowane ze środków Unii Europejskiej.