Najwyższe polskie odznaczenia Ordery Orła Białego w Święto Niepodległości otrzymali prof. Jerzy Buzek, brytyjski historyk Norman Davies oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.
Podczas porannej uroczystości w Pałacu Prezydenckim były premier oraz były szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.
Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.
Prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990 oraz pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998 prof. Adam Strzembosz dostał Order Orła Białego w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.
Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczono w Święto Niepodległości aktorowi Janowi Kobuszewskiemu, pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu, kompozytorowi Edwardowi Pałłaszowi oraz lekarce Wandzie Półtawskiej.
Aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy Jan Kobuszewski dostał odznaczenie za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy artystycznej.
Pisarza Wiesława Myśliwskiego - autora m.in. książek „Nagi sad”, „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” (za te dwie ostatnie dostał dwukrotnie nagrodę Nike) - uhonorowano za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz osiągnięcia w twórczości literackiej.
Za wybitne zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej odznaczony został Edward Pałłasz - kompozytor muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i dla dzieci, jak również muzyki teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej.
Wanda Półtawska - krakowska lekarka, zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II - otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w upamiętnianiu prawdy o wojennych losach Polaków, za ogromny wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie psychiatrii, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym.