Rząd Peru objął dodatkową ochroną 600 tys. ha Puszczy Amazońskiej - poinformowała organizacja WWF. Obszar ten odpowiada dwóm trzecim powierzchni woj. opolskiego. Trzy nowe obszary chronione połączą cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii.
Organizacja zwraca uwagę, że jest to cenna inicjatywa. "Lasy deszczowe Amazonii cieszą się największą różnorodnością biologiczną na świecie. Żyje tu ponad 10 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi. WWF szacuje, że w Amazonii średnio co trzy dni odkrywany jest nowy gatunek roślin i zwierząt. Tylko w latach 1999-2009 odkryliśmy 1,2 tys. nowych gatunków, w tym blisko 650 gatunków roślin, 260 ryb, 220 płazów, 55 gadów, 40 ssaków i 15 ptaków" - wyjaśniła organizacja na stronie internetowej.
Ekolodzy przypominają jednak, że rocznie w Amazonii m.in. pod uprawy oraz pastwiska dla zwierząt wycina się ok. 27 tys. km kw. lasów - to pawie tyle, ile wynosi powierzchnia Belgii. Przyczyną tego jest rozwijający się na świecie, a szczególnie w Ameryce Łacińskiej, rynek produktów mięsnych, sojowych i biopaliw, napędzający popyt na ziemię.
Problemem jest także nielegalna wycinka oraz coraz większe zapotrzebowanie na drewno. "Jednym z głównych odbiorców drewna z lasów deszczowych jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 mln m3 drewna, m.in. z Amazonii" - zaznaczyła WWF.
Ekolodzy przypominają, żeby przy kupnie egzotycznych mebli czy podłóg zwracać uwagę na to, czy produkty te mają odpowiednie certyfikaty mówiące o tym, iż pochodzą z legalnych wycinek.
WWF podkreśliła, że Amazonia jest cenna nie tylko ze względu na swoją różnorodność biologiczną, ale i także na możliwości absorpcyjne dwutlenku węgla. "Zielone płuca Ziemi" gromadzą do 140 mld ton CO2. "Wypuszczenie do atmosfery nawet części tego zapasu przez dalsze wylesienie i zmianę przeznaczenia gruntów przyspieszy proces globalnego ocieplenia, zmieniając znacząco standard życia, do którego przywykliśmy" - zaznaczają aktywiści z WWF.
Obszar Puszczy Amazońskiej obejmuje 7 mln km2, z czego ok. ponad trzy czwarte zajmują lasy deszczowe. Najwięcej, bo ok. 60 proc. Puszczy, znajduje się na terytorium Brazylii.