Ikona jasnogórska przebyła już ponad 30 tys. km przez świat w obronie życia
Ponad 30 tys. kilometrów w ciągu 137 dni przebyła już ikona Matki Bożej Częstochowskiej w peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. - We wszystkich krajach na trasie witają ją tłumy ludzi, zarówno prawosławnych, jak i katolików, którzy dają świadectwo swojej wiary i angażują się w obronę życia – poinformowała KAI Ewa Kowalewska. Według organizatorów ok. 2 milionów osób wzięło udział w spotkaniach przy Ikonie. Obecnie odwiedza ona Niemcy.
Tej jesieni Ikona Częstochowska odwiedzi: Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię. Na Boże Narodzenie dojedzie do Fatimy w Portugalii. W przyszłym roku zaplanowano kolejny etap pielgrzymki, który rozpocznie VII Światowy Kongres Modlitwy w Obronie Życia na początku marca w Fatimie. Natomiast od maja 2013 Ikona będzie podróżować po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Ta bezprecedensowa podróż rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku a na jej trasie znalazło się 17 krajów: Rosja, Białoruś, Ukraina, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Austria, Liechtenstein i Szwajcaria. Obecnie Ikona odwiedza Niemcy.
Według koordynatorki peregrynacji w Europie, Ewy Kowalewskiej szczególnie wymowne były chwile, gdy Ikona stanęła nad Oceanem Spokojnym we Władywostoku, pływała motorówką po największej syberyjskiej rzece Jenisiej, błogosławiąc miastu Krasnojarsk, a także uczestniczyła w manifestacji samochodowej pro-life ulicami Moskwy.
Kowalewska wspomina także, że czeski biskup Franciszek Lobkovic z Ostrawy przeprosił Matkę Bożą „że Cię tak okropnie poranili nasi przodkowie – husyci”. W Pradze z okazji peregrynacji Ikony wydobyto relikwie św. Łukasza ze skarbca św. Wacława. Ponadto Ikona uczestniczyła w VI Światowym Kongresie Modlitwy za Życiem w Wiedniu a w święto Matki Bożej Różańcowej odwiedziła kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Wiedniu, zbudowany dla uczczenia zwycięstwa pod Lepanto.
Peregrynacja „Od Oceanu do Oceanu” jest inicjatywą świeckich liderów ruchów obrony życia z 25 krajów. Na ich prośbę biskupi w kolejnych krajach błogosławią temu dziełu. Peregrynację poparł zarówno Kościół prawosławny, jak i Kościół katolicki. Ikona Częstochowska podróżuje przez świat w intencji obrony życia od 28 stycznia 2012, gdy kopia przeznaczona dla tego dzieła została przyłożona do oryginału i poświęcona na Jasnej Górze.