Zamiast narzekać - pomagać

Trwający kryzys jeszcze bardziej pogarsza sytuację wielu ubogich rodzin. Zamiast jednak przyłączać się do fali narzekań, wierzący w Boże Miłosierdzie powinni pomagać sobie wzajemnie - przekonuje kard. Stanisław Dziwisz w liście pasterskim przed rozpoczynającym się jutro, 7 października 68. Tygodniem Miłosierdzia.

Przed rozpoczęciem Roku Wiary, przypadającym w trakcie tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz przypomina słowa św. Jakuba Apostoła: „Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków?”.

Odwołując się do ważnych wydarzeń związanych z życiem archidiecezji krakowskiej, kardynał prosi o przełożenie przeżyć duchowych na konkretne działania. Nawiązuje też do aktualnej sytuacji i zauważa: „Trwający kryzys jeszcze bardziej pogarsza sytuację wielu ubogich rodzin. Zamiast jednak przyłączać się do fali narzekań, wierzący w Boże Miłosierdzie powinni pomagać sobie wzajemnie. O to właśnie prosił bł. Jan Paweł II, wołając o wyobraźnię miłosierdzia, o miłosierdzie czynów”.

Przypomina też o roli Caritas w działalności Kościoła. „W ostatnich czasach Kościół pokazywany jest w kontekście sporów o pieniądze. Słyszymy coraz częściej, że 'Kościół za mało robi dla ubogich'. A przecież działalność Kościoła od lat obejmuje rozliczne dzieła charytatywne, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się Caritas diecezjalna, pomagająca stale tysiącom osób" - przekonuje metropolita krakowski. Jak dodaje, pracownicy Caritas z oddaniem służą chorym, starszym i niepełnosprawnym, bezdomnym, ofiarom przemocy i najuboższym, starając się w nich dostrzegać samego Chrystusa”.

Przypominając o czekającej nas w dniach 19-21 października ewangelizacji Krakowa, kard. Dziwisz zwraca uwagę na konieczność świadczenia życiem o więzi z Chrystusem. „Ewangelizacja Krakowa przyniesie jednak owoce wtedy, gdy otworzymy się na siebie nawzajem, zaczniemy widzieć w sobie braci i siostry w Chrystusie oraz nauczymy się sobie pomagać. Wtedy poczujemy, że Kościół jest naszym wspólnym domem. Oby tak jak w czasach Apostołów chrześcijan rozpoznawano po wzajemnej miłości” - pisze.

Z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach związane są dwa wspomniane w liście wydarzenia: dziesiąta rocznica konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia, podczas której bł. Jan Paweł zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu oraz peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II w parafiach archidiecezji. „Niech owocem peregrynacji będą konkretne dzieła miłosierdzia w postaci pomocy chorym i cierpiącym, bezrobotnym i doświadczającym niedostatku materialnego” - prosi kard. Dziwisz.

Więcej informacji nt. Tygodnia Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej na stronie www.krakow.caritas.pl.

« 1 »