Marsz Cywilizacji Miłości, Forum Jedności oraz to, co najważniejsze - Modlitwa o Pokój. W niedzielę, 30 września odbędzie się VII edycja spotkania "Asyż w Gdańsku". Tegorocznym tematem rozważań będzie poszanowanie życia w naszych religiach.
Marsz Cywilizacji Miłości wyruszy o godz. 12.30 spod Zielonej Bramy w Gdańsku. Uczestnicy przejdą ulicą Długą, wzdłuż Wałów Jagiellońskich aż do ulicy Świętej Trójcy. Tam na dziedzińcu kościoła spotkają się wszyscy pod symbolicznym namiotem. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się Modlitwa o Pokój, w której wezmą udział chrześcijanie - katolicy, prawosławni, ewangelicy, wyznawcy judaizmu oraz muzułmanie.
W prezbiterium kościoła Św. Trójcy odbędzie się Forum Jedności. Tegorocznym tematem rozważań będzie "poszanowanie życia w naszych religiach". Stanowisko chrześcijan zaprezentuje bp dr hab. Marcin Hintz. Ze strony gminy muzułmańskiej wystąpi Tamara Szabanowicz, zaś społeczność żydowską prezentować będzie rabin Allan Maller. - To dla nas bardzo ważne wydarzenie - mówi jego współorganizator o. Piotr Pliszka. - Chcemy jako ludzie, którzy wierzą w jednego Boga powiedzieć całemu światu i każdemu człowiekowi z osobna, że jesteśmy za życiem. Szanujemy życie i pielęgnujemy je od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci - dodaje o. Pliszka.
Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu "Goldberg Vocal Ensemble" pod dyrekcją dr hab. Andrzeja Szadejki wykona utwór "Wędrówka po kościele Świętej Trójcy". - Spotkajmy się razem w najbliższą niedzielę - zachęca ojciec Pliszka. Dodaje, byśmy "wspólnie zamanifestowali, że chcemy poszanowania życia w naszych religiach. Zapraszam wszystkich, którym bliska jest modlitwa o pokój. A wiem, że taka modlitwa jest teraz potrzebna szczególnie. Patrząc i na wydarzenia światowe i na to, co dzieje się między ludźmi".
Organizatorami spotkania "Asyż w Gdańsku" są: Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego, Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Gmina Muzułmańska w Gdańsku oraz Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP.
"Asyż w Gdańsku” odbywa się w rocznicę spotkania ekumenicznego, które Jan Paweł II zorganizował 27 października 1986 roku zapraszając do Asyżu przedstawicieli wszelkich religii świata na wspólną modlitwę o pokój.