Piaskowce o ponad 200-metrowych pionowych ścianach otoczone są gęstym, nieprzebytym lasem, w którym ścieżka wycięta jednego dnia, za 3 dni już nie istnieje. W tych krzakach, lasach, stawach i strumieniach żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty. W takich warunkach polsko-wenezuelska wyprawa zdobyła niedostępny szczyt.
W wyprawie uczestniczyło troje polskich przyrodników. Teren, który penetrowali był dziewiczy, nigdy dotąd nie tknięty ludzką ręką. Szczyt, o wysokości 2726 ma pionowe ściany i płaski jak blat stołu wierzchołek. Aby dostać się pod jego ściany musieli przedzierać się przez dziką dżunglę, zmagając z błotem, wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza na poziomie 98%. W ciągu całego dnia marszu udawało się przejść 2-3 km.
Odwaga, determinacja i chęć poznania nieznanego - opłaciły się. Polska grupa wraz z dwoma wenezuelskimi wspinaczami: Carlosem Mario Osorio i Alberto Raho nie tylko jako pierwsza zdobyła szczyt Tramén Tepuj, ale również odkryła aż trzy nowe gatunki endemicznych motyli oraz rozpoznała nowy, również endemiczny, gatunek żaby.
Więcej o wyprawie znajdziesz na stronie http://tramentepui2012.wordpress.com
tramentepui2012.wordpress.com/mmkrakow.pl/wt