Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu zajmie się projektem założeń do nowelizacji ustawy o prokuraturze, który przewiduje m.in. likwidację prokuratur wojskowych. Ministrowie omówią też kwestię bezpieczeństwa na Euro2012.
Prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze trwają w resorcie sprawiedliwości od kilku miesięcy. W kwietniu - w wywiadzie dla PAP - minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że konieczne jest zwiększenie demokratycznej kontroli nad prokuturą, bo jej autonomia poszła w Polsce za daleko.
31 marca 2010 roku nastąpiło rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Reforma - w ocenie resortu sprawiedliwości - choć pozytywna, okazała się niepełna.
Celem zmian jest m.in. wprowadzenie kontroli sejmowej nad działalnością prokuratury. Autorzy propozycji zastrzegają, że nadal ma być utrzymana zasada niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych i odrębność prokuratury względem administracji rządowej.
Według planów resortu przewidywane jest wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - przyjmowane byłyby przez rząd. Określone przez rząd kierunki polityki karnej nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury, odnosiłby się do przyjętych przez rząd kierunków.
Ponadto prokurator generalny mógłby wydawać, w oparciu o przyjęte przez rząd kierunki polityki karnej, wytyczne i zarządzenia dla podległych mu prokuratorów. Przewidywane jest także wprowadzenie debaty sejmowej nad corocznym sprawozdaniem PG.
Projekt przewiduje ponadto likwidację prokuratur wojskowych i włączenie ich struktur do prokuratur powszechnych. Resort sprawiedliwości planuje jednak utrzymać prokuratorów w prokuraturach powszechnych, którzy byliby jednocześnie zawodowo czynnymi żołnierzami delegowanymi poza struktury MON.
Projekt zakłada też zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych w stosunku do prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze, wprowadzenie zmian w zakresie organizacji prokuratur, w tym racjonalne i równomierne rozłożenie obciążenia pracą prokuratorów oraz "jednoznaczne uregulowanie kwestii prokuratorów w stanie spoczynku".
Ministrowie wysłuchają też informacji ministra spraw wewnętrznych na temat bezpieczeństwa imprez związanych z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro2012.
Kolejnym punktem posiedzenia rządu jest informacja o sytuacji na rynkach finansowych w związku z wyborami w Grecji i ich znaczeniu dla Polski.
Chwilowy entuzjazm na rynkach finansowych po zwycięstwie greckich partii proreformatorskich minął w poniedziałek w ciągu kilku godzin, gdy jasne stało się, że Nowa Demokracja nie ma wystarczająco silnego mandatu społecznego do wdrożenia głębokich cięć i podwyżek podatków, których domaga się MFW i UE.
ND i PASOK będą miały 162 miejsca w 300-osobowym parlamencie; jeśli dołączy do nich Demokratyczna Lewica będą mieli większość liczącą 179 deputowanych.
Rada Ministrów rozpatrzy również projekt założeń do nowelizacji ustawy Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Celem zmian ma być ułatwienie podmiotom - których dane podlegają jednoczesnemu obowiązkowi wpisu do różnych rejestrów i ewidencji, prowadzonych przez organy administracji publicznej - rozpoczynania i prowadzenia działalności, w tym działalności gospodarczej.
Ministrowie zajmą się także projektem założeń do nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.