Tematem obrad będą prace nad przekształceniem Funduszu Kościelnego. Biskupi wysłuchają również informacji dotyczących kwestii administracyjnych i finansowych w diecezjach w Kościele w Polsce.
Prace strony kościelnej i rządowej nad przekształceniem Funduszu Kościelnego trwają od marca br. Zmierzają one do umożliwienia Polakom odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Rząd proponuje, by ten odpis wynosił 0,3 proc.
Trwają także prace zespołu przedstawicieli poszczególnych metropolii nad ujednoliceniem kwestii administracyjnych i finansowych w diecezjach w Kościele w Polsce. Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze wysłuchają informacji na temat zakresu tych regulacji.
Obecnie w Polsce istnieją 44 diecezje (które należą do 15 metropolii) w tym 2 - Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego oraz ordynariat polowy.
Aktualnie w 3 diecezjach w Polsce jest wakat na urzędzie biskupa diecezjalnego. Są to: od października 2011 r. - diecezja tarnowska, od końca grudnia 2011 r. - diecezja zamojsko-lubaczowska oraz po śmierci w zeszłym tygodniu bp. Jana Bernarda Szlagi - również diecezja pelplińska. Do czasu mianowania nowych ordynariuszy przez papieża, diecezjami tymi kierują administratorzy.