Granice pod kontrolą

W związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy Polska tymczasowo przywróci kontrole na swoich granicach z UE - poinformował w poniedziałek szef MSW Jacek Cichocki. Zapewnił, że nie spowoduje to utrudnień dla polskich obywateli.

Kontrole zostaną wprowadzone na okres od 4 czerwca do 1 lipca. Jak powiedział szef MSW, będą one miały charakter doraźny i punktowy. Wyjaśnił, że będą kontrolowane np. pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że podróżują nimi osoby w Polsce niepożądane.

Cichocki na konferencji prasowej w Świecku dodał, że kontrole nie spowodują utrudnień, ponieważ w tym czasie granice z UE nadal będzie można przekraczać tak jak dotychczas; należy jednak liczyć się, iż podróżni mogą być poddani kontroli.

MSW przypomina o konieczności posiadania dokumentów potwierdzających tożsamość i upoważniających do przekraczania granicy - dowodu osobistego lub paszportu.

Zgodnie z procedurą szef MSW powiadomi o tymczasowym przywróceniu kontroli Komisję Europejską i państwa członkowskie UE oraz wyda rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy tymczasowe przywrócenie kontroli będzie obowiązywało na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami, Litwą i Łotwą.

Minister powiedział, że ta formalność jest niezbędna po to, aby można było podejmować działania na granicy Polski, a także na lotniskach, ograniczające wjazd do naszego kraju osobom, które mogłyby w jakiś sposób zaburzyć spokojny przebieg turnieju czy to na stadionach, czy to w strefach kibiców.

Jak wyjaśnił, jeśli pozyskamy w ramach wymiany ze służbami innych krajów informacje o osobach, które posiadają zakazy stadionowe czy stanowią inne zagrożenie, to będzie można zareagować i cofnąć takie osoby z lotniska bądź z drogi.

Minister podkreślił, że praktycznie na polskich drogach i lotniskach nic się jednak nie zmieni.

Polska Straż Graniczna od dawna jest przygotowana organizacyjnie do realizacji takich kontroli. W tym zakresie będzie współpracowała z innymi służbami i policjami z innych państw. Przywrócenie kontroli poszerzy kompetencje Straży Granicznej np. o możliwość wydawania decyzji o odmowie wjazdu do Polski osobom, co do których jest podejrzenie, że mogą zakłócić bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Straż Graniczna i wspomagające ją służby będą skupiały się m.in. na zorganizowanych grupach kibiców oraz osób wytypowanych na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych m.in. przez służby innych państw.

Komendant Główny Straży Granicznej Dominik Tracz powiedział, że przygotowując się do realizacji zadań związanych z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej SG opierała się na analizie ryzyka oraz wynikach własnych ćwiczeń, a także na doświadczeniach funkcjonariuszy z krajów, które wcześniej przywracały kontrolę graniczną.

"Trzymamy się zasady - nie wszystkie osoby i nie każdy pojazd" - powiedział Tracz.

Kontrole będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu schengenbusów - samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów - SG ma 60 takich samochodów. Kontrole mogą także objąć porty i lotniska. Łącznie w całym kraju są 254 miejsca, gdzie mogą być prowadzone kontrole.

Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych. Miało to miejsce np. w Niemczech, w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku czy podczas Euro 2008 w Austrii.

Turniej Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca. Otworzy go mecz Polski z Grecją na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wielki finał mistrzostw zaplanowano na 1 lipca br. na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. W naszym kraju mecze będą odbywały się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. (PAP)

mmd/ jbr/

« 1 »