Zgromadzenie Ogólne ONZ ma w czwartek zająć stanowisko w kwestii projektu rezolucji, która potępia represje w Syrii; projekt przygotowały Arabia Saudyjska i Katar i rozpowszechniły go we wtorek - poinformowali dyplomaci.
Dyplomaci, jak pisze AFP, są przekonani, że rezolucja, mająca poparcie wielu państw zachodnich i arabskich, zostanie przyjęta, lecz będzie mieć głównie znaczenie symboliczne.
Dokument zawiera żądanie skierowane do rządu Syrii o zaprzestanie ataków na ludność cywilną, poparcie wysiłków Ligi Arabskiej w celu zapewnienia demokratycznych przemian, sugestię wysłania do Syrii specjalnego przedstawiciela ONZ.
"Zobaczymy, czy nowy tekst otrzyma więcej czy mniej niż 133 głosy (na 193 członków ZO), czyli tyle, ile opowiedziało się za pierwszą rezolucją" - powiedział jeden z dyplomatów. Poprzednia rezolucja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne 19 grudnia 2011 potępiała naruszanie praw człowieka w Syrii.
"To będzie miarą sukcesu, lecz tym razem treść jest bardziej polityczna" - powiedział dyplomata.
Na temat konfliktu w Syrii, który zaczął się w marcu r. 2011, nie zdołała się wypowiedzieć dotąd Rada Bezpieczeństwa (RB) ONZ. Dwukrotnie rezolucję w RB zawetowały Rosja i Chiny.
Rozpoczęte w Syrii w marcu 2011 roku - na fali arabskiej wiosny - antyrządowe demonstracje przerodziły się w opór zbrojny. Według obrońców praw człowieka konflikt pochłonął 7 tys. ofiar. Styczniowy bilans ONZ mówił o 5,4 tys. zabitych. Od tego czasu ONZ nie aktualizuje liczby ofiar, ponieważ trudno jest ją zweryfikować.