Decyzja KRRiT o nieprzyznaniu miejsca TV TRWAM na cyfrowym multipleksie nosi znamiona dyskryminowania telewizji emitującej programy religijne i może być rozumiane jako celowe ingerowanie w prawo do swobodnej wypowiedzi, którą chroni art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - twierdzi Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. 17 stycznia KRRiT podtrzymała swoją decyzję.
Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej stanowczo protestuje w związku z nieprzyznaniem Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej - napisano w oświadczeniu przesłanym dziś KAI. "Uważamy, że decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pozbawiona była podstaw merytorycznych, tym bardziej, że koncesje przyznano zupełnie nowym komercyjnym kanałom telewizyjnym, podczas gdy Telewizja Trwam jest nadawcą społecznym, cenionym, rekomendującym się wieloletnim stażem.
Zdaniem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, "asymetryczne traktowanie nadawców przez KRRiTv, noszące wszelkie znamiona dyskryminowania telewizji emitującej program religijny, godzi w fundamentalne zasady demokratycznego państwa i może być rozumiane, jako celowe ingerowanie w prawo do swobodnej wypowiedzi, którą chroni art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka."
Zarząd KIAK zawraca się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zrewidowanie postępowania koncesyjnego i uwzględnienie starań Telewizji Trwam o miejsce w multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej.
17 stycznia KRRiT podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej - tym samym TV TRWAM pozostaje bez miejsca na multipleksie. Przewodniczący Rady Jan Dworak argumentował to względami finansowymi - zdaniem KRRiT Fundacja Lux Veritatis nie a zdolności do sfinansowania tej inwestycji.
Przewodniczący KRRiT 29 lipca 2011 r. wydał decyzję o rozszerzeniu koncesji na nadawanie satelitarne naziemne w sygnale multipleksu pierwszego czterem podmiotom: ESKA TV S.A. na program ESKA TV, ATM GRUPA S.A. na program ATM Rozrywka TV, STAVKA Sp. z o.o. na program U-TV, Lemon Records na program pod nazwą Polo TV.