Papież przyjął premiera Włoch Mario Montiego. Podczas pierwszej audiencji dla nowego szefa rządu rozmawiano o kryzysie finansowym.
Szefowi Rady Ministrów towarzyszyło dziesięć osób, w tym małżonka, Elsa oraz ministrowie spraw zagranicznych i spraw europejskich. Premiera w Pałacu Apostolskim przywitał szef Prefektury Domu Papieskiego, abp James Harvey.
Rozmowa papieża z profesorem Montim trwała 25 minut. Spotkanie w bibliotece papieskiej miało charakter prywatnej audiencji. Dopiero później do papieża podeszły też osoby towarzyszące premierowi.
Z pierwszych słów słyszanych przez dziennikarzy obecnych na początku audiencji wynika, że jednym z głównych tematów rozmowy papieża z premierem Montim był obecny kryzys gospodarczy i finansowy, którym ogarnięte są także Włochy. Benedykt XVI zwrócił się do szefa rządu następująco: "Dobrze zaczęliście, ale w bardzo trudnej sytuacji, prawie nierozwiązywalnej". Premier odpowiedział papieżowi: "Ważne jest to, by od samego początku starać się dać dowód determinacji".
Jak podaje komunikat watykańskiego biura prasowego podczas rozmów, które toczyły się w serdecznej atmosferze poruszono tematy związane z sytuacją społeczną Włoch, zaangażowania rządu w problemy socjalne a także wkładu Kościoła katolickiego w życie kraju. Dokonano ponadto przeglądu sytuacji międzynarodowej, począwszy od kwestii europejskich, po sytuację na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Mówiono także o ochronie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan w niektórych częściach świata. „Obydwie strony potwierdziły wolę kontynuowania konstruktywnej współpracy na poziomie relacji dwustronnych a także w kontekście wspólnoty międzynarodowej” - stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Profesor Monti rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone.
Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że w czasie rozmów dano wyraz "uwagi i zachęty dla trudnych działań w walce z kryzysem, które wymagają wyrzeczeń". "To duże zadanie także z moralnego punktu widzenia" - dodał ks. Lombardi. Podkreślił też, że podczas wizyty w Watykanie premier Monti był pytany o trudności, jakie napotyka. Poza tym mowa była o tym, że jego rząd apeluje o "energię moralną kraju".
Monti widział się z Benedyktem XVI przed jego odlotem do Beninu na rzymskim lotnisku Ciampino 18 listopada u.b. roku, dwa dni po objęciu funkcji szefa rządu. Rozmowa trwała wówczas zaledwie kilka minut i dotyczyła m.in. kryzysu gospodarczego na świecie. Mario Monti ma 68 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą. Premierem został 16 listopada ub. roku po wymuszonej dymisji Silvio Berlusconiego. W latach 1995-2004 piastował wysokie urzędy w Unii Europejskiej jako komisarz najpierw ds. rynku wewnętrznego, usług finansowych, integracji finansowej, ceł i podatków (1994-99), a następnie ds. konkurencji (1999-2004). Zasłynął wówczas m.in. z rozpoczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko Microsoftowi
am/PAP/KAI