Ekspozycja Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach (Małopolskie) zostanie poszerzona o ziemię z miejsc, do których pielgrzymował poprzedni papież. Otwarcie gruntownie przebudowywanej obecnie placówki nastąpi wiosną przyszłego roku.
"W jednym z pomieszczeń zostaną złożone kasetki z symbolicznymi ilościami ziemi z państw, po których pielgrzymował Jan Paweł II, gdzie ewangelizował, jednał i pocieszał. () Przywieziona została już ziemia z Guadalupe w Meksyku, Aten w Grecji oraz Fatimy w Portugalii. W 2012 dołączona zostanie między innymi ziemia z Izraela" - powiedział dyrektor placówki ksiądz Paweł Danek.
Początkowo planowano otwarcie placówki pod koniec 2012 roku. "Przetarg na drugi etap prac budowlanych został jednak rozstrzygnięty nieco później. Czekaliśmy też z podpisaniem umowy z wykonawcą na promesę ministra kultury" - powiedział duchowny. Firma wyłoniona w przetargu weszła na plac budowy dopiero w kwietniu ubiegłego roku. Według umowy ma 12 miesięcy na wykonanie prac, po których trzeba jeszcze zamontować nową ekspozycję.
Aktualnie budowlańcy prowadzą prace wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz budynku. Równolegle trwają przygotowania do montażu ekspozycji. "Pracują już rzeźbiarze i malarze, dokonujemy kwerendy eksponatów. Wkrótce rozpocznie się montaż elementów wielkogabarytowych" - wyjaśnił dyrektor.
Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z UE. Całość, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztować ma około 25 milionów złotych.
Muzeum będzie się mieściło w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol, przyszły papież Jan Paweł II. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.
Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.
Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.