- Słuchaj, nas nie stać na to, żebyś zajmował się papierami. Ty masz uprawiać naukę. A papiery zanieś do sekretariatu.
Kilka lat temu pracowałem naukowo w Niemczech. Gdy miałem pojechać na konferencję naukową, pobrałem z sekretariatu mojego instytutu formularze dotyczące diety i wyjazdu. Ze strony internetowej organizatora konferencji wydrukowałem zgłoszenie uczestnictwa. Skompletowałem to wszystko i zabrałem się za wypełnianie. I wtedy do pokoju wszedł mój szef. Uznany na całym świecie fizyk. Widząc co robię ze zdziwieniem i wyrzutem zapytał:
- Po co ty to robisz?
- Jak to po co? Chcę pojechać na konferencje, więc muszę wypełnić kilka dokumentów – odpowiedziałem.
- Przecież od wypełniania dokumentów jest kto inny. Słuchaj, nas nie stać na to, żeby naukowiec zajmował się papierami. Ty masz uprawiać naukę. A papiery zanieś do sekretariatu.
Do dzisiaj pamiętam te słowa. Pamiętam je, gdy słyszę, że naukowiec w Polsce ma sam szukać pieniędzy na badania, a lekarz ma zajmować się wypełnianiem tony papierów. Polski budżet wydaje miliardy na to by kształcić lekarzy i naukowców. Czy naprawdę stać nas na to, by przysypywać ich papierami, formularzami i tabelkami? Przecież powinien je wypełniać ktoś, kogo kształcenie nie kosztuje miliardy i nie musi trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Polski na takie rozwiązania po prostu nie stać. Lekarz ma leczyć. Niby logiczne. Ale szefostwo ministerstwa zdrowia, nie tylko zresztą aktualne szefostwo, chyba o tym zapomniało.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka