W sobotę zabrzmi Symfonia Miłosierdzia. To dziękczynienie za pontyfikat papieża Franciszka

Ponad 200 artystów z całego świata i tysiące wiernych zgromadzonych w sanktuariach Bożego Miłosierdzia na sześciu kontynentach będą wołać o pokój i modlić się słowami „Dzienniczka” św. Faustyny. Wydarzenie odbędzie się w dniu pogrzebu papieża Franciszka jako wyraz hołdu dla jego pontyfikatu.

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak

|

25.04.2025 10:43 GOSC.PL

dodane 25.04.2025 10:43

W wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia na scenie przed sanktuarium św. Jana Pawła II w  Krakowie odbędzie się prawykonanie dzieła oratoryjnego skomponowanego przez Bartłomieja Gliniaka do słów „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej. Nie jest to jednak wyłącznie wydarzenie muzyczne, bo dzięki łączom telewizyjnym i internetowym wierni zgromadzeni w różnych miejscach świata będą wspólnie odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Organizatorzy do końca mieli nadzieję, że do wielkiej modlitwy w 25. rocznicę kanonizacji polskiej mistyczki włączy się papież Franciszek. Opatrzność sprawiła, że utwór zabrzmi po jego pogrzebie i będzie hołdem złożonym jego pamięci. – Chcemy mu podziękować za obecność, słowa, które niosły pokój, i gesty, które przemieniały świat – mówią dzisiaj.

Czuwanie modlitewne z prawykonaniem Symfonii Miłosierdzia rozpocznie się w sobotę o 17.00. Do modlitwy przyłączą się wierni w Watykanie, którzy w sanktuarium Ducha Świętego o 15.00 odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie w procesji przejdą do bazyliki św. Piotra, przed grób św. Jana Pawła II, niosąc obraz Jezusa Miłosiernego. - Procesja odbędzie się droga jubileuszową pielgrzymów i wejdzie do bazyliki przez drzwi święte. Jej uczestnicy w ciszy pomodlą się przed grobem św. Jana Pawła II, a następnie wrócą do kościoła Ducha Świętego – wyjaśnia Jan Mrowca, inicjator Symfonii.

Po powrocie do sanktuarium Ducha Świętego wierni będą modlić się koronką, z której jedna część zostanie włączona w transmisję online telemostu łączącego sześć sanktuariów z całego świata.

W premierowym wykonaniu Symfonii Miłosierdzia 26 kwietnia w Łagiewnikach weźmie udział ponad 200 artystów z całego świata, chóry, schole, orkiestra i soliści, którzy w 16 różnych językach wykonają utwór do słów zaczerpniętych z „Dzienniczka” św. Faustyny.

– To będzie faktyczne budowanie mostów, czuwanie świata i modlitwa o pokój – zapowiada Jan Mrowca. Koncert i modlitwa opierać się będą na dwóch filarach: radości i dziękczynienia oraz błagania. – Na świecie toczy się obecnie 51 konfliktów, mamy kryzys polityczny, niepokoje społeczne. W odpowiedzi chcemy wołać: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się do miłosierdzia Mojego”. Niech ten głos pójdzie w świat – dodaje.

Kompozytorem dzieła jest znany twórca muzyki filmowej Bartłomiej Gliniak. – To 21 pieśni podzielonych na segmenty zainspirowane przez niezwykły tekst św. Faustyny – opowiada, dodając, że zaskoczyła go liczba poematów, które mistyczka z Łagiewnik zapisała w swoim „Dzienniczku”. 

Symfonia Miłosierdzia ma być „wędrówką muzyczną po świecie”. W sobotni wieczór 26 kwietnia zabrzmi muzyka z różnych kontynentów, wykonywana m.in. na instrumentach etnicznych z Litwy, Szwecji, Ukrainy, Bliskiego Wschodu. – Styl muzyczny adresujemy do szerokiego grona słuchaczy, bo rozpoznamy tu muzykę filmową, symfoniczną, etniczną. Tworzymy utwór zróżnicowany, kolorowy, aby pokazać wielobarwność kultur, dźwięków, języków świata – zapowiada kompozytor, podkreślając, że wszyscy artyści gromadzą się w tym dziele „przy św. siostrze Faustynie”.

W Symfonii wystąpią uznani artyści z całego świata. Wśród nich jest m.in. Yasmin Levy - charyzmatyczna izraelska pieśniarka, która wykonuje głównie utwory z dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, wzbogacając je motywami flamenco i brzmieniem muzyki irańskiej. Śpiewa w języku swoich przodków, wygnanych z Hiszpanii w XV wieku. w jej wykonaniu zabrzmi przejmująca pieśń uwielbienia: „Uwielbiaj, duszo moja, Miłosierdzie Pana”.

Brazylijka o hiszpańsko-portugalsko-francuskich korzeniach, wokalistka, kompozytorka i piosenkarka, która kocha Polskę, Ive Mendes nazywana jest „brazylijską Sade”, ale jej muzyka wymyka się klasyfikacjom gatunkowym. Światową sławę dała jej miłość do bossa novy. W Symfonii Miłosierdzia zaśpiewa pieśń „Dzięki Ci, Boże”.

Wśród gwiazd, które przyjęły zaproszenie do udziału w Symfonii, jest również Buika. „Chcę po prostu, by moja muzyka była prawdziwa. Robię to, co nakazuje mi serce” – mówi o swojej twórczości wielka diva muzyki etno. Fanów, których ma na całym świecie, nazywa pieszczotliwie swoim plemieniem i nie waha się odsłaniać przed nimi swojej duszy. Czterokrotnie nominowana do Grammy Award, laureatka dwóch nagród Latin Grammy zaśpiewa w Symfonii Miłosierdzia pieśń „O słodka Matko Boża”.
„Gość Niedzielny” jest partnerem medialnym Symfonii Miłosierdzia. Wydarzenie realizowane jest przez Fundację Terra Divina i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Jana Pawła II, miastem Kraków i Województwem Małopolskim. 

Patronat sprawują: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji w Watykanie, nuncjusz apostolski w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski, Archidiecezja Krakowska, Fundacja Jana Pawła II w Watykanie, kanał internetowy Blisko Rahamim oraz kardynałowie Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i Grzegorz Ryś.

Modlitewne czuwanie rozpocznie się o 17.00 na placu przed sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Podczas telemostu pielgrzymi łączyć się będą modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia z Watykanem oraz sanktuariami w Tanzanii, Brazylii, na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych i Australii.


„Gość Niedzielny” jest partnerem medialnym Symfonii Miłosierdzia.

1 / 1

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).