20 lat Radia Maryja

Koncertem orkiestr dętych z Pruszcza i Koronowa rozpoczęły się 8 grudnia w bydgoskim kościele Świętej Jadwigi Królowej obchody 20. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy św. w miejscu, z którego 8 grudnia 1991 roku popłynął pierwszy sygnał rozgłośni katolickiej, przewodniczył bp Jan Tyrawa.

To właśnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolicką rozgłośnię mogli najpierw usłyszeć mieszkańcy Torunia, Bydgoszczy oraz okolic. – Pamiętam, jak przyjechał o. Tadeusz Rydzyk. Zapytał mnie wówczas, czy mógłby zainstalować w tym miejscu anteny nadawcze. Odpowiedziałem, że jeśli ksiądz biskup Jan Nowak wyraził zgodę, ja nie mam nic przeciwko temu. I tak sygnał Radia Maryja jest nadawany ze Wzgórza Wolności od dwudziestu lat – powiedział ks. kanonik Stanisław Woźniak, który był wówczas proboszczem.

W niespełna trzy lata później Radio Maryja uzyskało koncesję ogólnopolską, uruchamiając nadajniki na terenie całego kraju. Dzisiaj dzięki nadawaniu przez przekaz satelitarny dociera do wielu miejsc na świecie. – To jest jedyne radio, które mówi prawdę. Chociaż czasami bardzo ciężko z tą prawdą się przebić. Dzięki falom eteru jest budowane wielkie dobro. To radio umacnia każdego człowieka – uważa ks. kanonik Woźniak.

Po koncercie Mszy św. przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa. Słowa powitania do wszystkich obecnych skierował proboszcz ks. kanonik Tomasz Cyl. Podkreślił, że rocznica jest szczególną okazją do dziękczynienia, że przed dwudziestoma laty przy świątyni na Wzgórzu Wolności zawisła pierwsza poza Toruniem antena rozgłośni. Pozdrawiając redemptorystów powiedział, że podjęli oni dzieło, "wpisując się w zamysł Ojca Świętego, który mówił o nowej ewangelizacji przy pomocy nowoczesnych form przekazu".

„To Bóg jest ostatecznym standardem dobra” – mówił w homilii biskup bydgoski. Wskazał na „szczególne miejsce” uroczystości – kościół Świętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, skąd został przekazany w eter pierwszy program „Radia Maryja”. – Od tamtego czasu mija dwadzieścia lat wytężonej pracy nadawczej, przekazu Ewangelii, informacji, myśli, tego wszystkiego, co buduje naszą chrześcijańską tożsamość i świadomość. Od tamtego czasu mija dwadzieścia lat intensywnego rozwoju środków przekazu, gdzie obok radia, działa telewizja „Trwam” i „Nasz Dziennik” – dodał.

Obchody 20-lecia „Radia Maryja” stały się dla biskupa bydgoskiego okazją do tego, by poświęcić się refleksji nad chrześcijaństwem i jego nieprzemijającymi wartościami. Celebrans, odwołując się do adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”, wskazał na okres zagubienia i dezorientacji, który można zaobserwować we współczesnej Europie. – Na pierwszy plan wybija się tzw. nowy ateizm. Jego nowość polega na tym, że ukazywany jest on, zwłaszcza młodym ludziom, jako środek do wyzwolenia się z ograniczeń moralnych. Religia i moralność nie mają być w ogóle brane pod uwagę albo w założeniu traktowane są z pogardą – podkreślił.

Maria Borysiak-Skorupka, przewodnicząca pierwszego w Polsce i na świecie terenowego biura Radia Maryja przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy, powiedziała, że po dwudziestu latach widać wielkie owoce trudnej pracy. – Rodzina Radia Maryja uczestniczy w Eucharystii dziękczynnej za dwadzieścia lat rozgłośni katolickiej w służbie Bogu, Kościołowi i narodowi polskiemu – powiedziała.

W Bydgoszczy byli obecni ojcowie redemptoryści z dyrektorem o. Tadeuszem Rydzykiem, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, wierni z Polski i zagranicy. – Chcę wam powiedzieć, że jesteście kochani i nic więcej. Bez was by tego radia nie było – powiedział ojciec dyrektor.

Celebrę uświetniły swoją obecnością chóry: „Cantus Cordis”, „Exultate Deo” i „Fordonia”. Po Eucharystii rozpoczęła się modlitwa różańcowa, a wspólne świętowanie zakończył Apel Jasnogórski.

« 1 »
TAGI: