Trwające rok negocjacje Konferencji Roszczeń Żydowskich z Niemcami w sprawie odszkodowań dla ocalonych z gett w czasie II wojny światowej doprowadziły do rozluźnienia przez rząd w Berlinie kryteriów przyznawania rekompensat.
Na mocy porozumienia ogłoszonego w poniedziałek w Nowym Jorku, Niemcy zgodziły się wypłacić wszystkim Żydom, którzy spędzili w getcie co najmniej 12 miesięcy, albo musieli się ukrywać przez ten czas, miesięczne "emerytury" w wysokości od 350 do 400 dolarów.
Według dotychczasowych kryteriów, Żydzi musieli przebywać w getcie lub się ukrywać przez minimum 18 miesięcy. Na podstawie zawartej umowy odszkodowania nazwane "emeryturami" dostanie dodatkowo około 8 tys. osób.
Porozumienie to przewiduje także, że Żydzi w wieku ponad 74 lat także otrzymają emerytury, jeśli przebywali w getcie od trzech do 12 miesięcy. Dotyczy to Żydów ocalonych z getta w Budapeszcie, w którym zamknięto ich w okresie od listopada 1944 do stycznia 1945 roku. Będzie się im wypłacać po 325 dolarów miesięcznie, jeśli mieszkają teraz w USA, i 270 dolarów miesięcznie, jeśli mieszkają w krajach Europy Środkowej.
Pieniądze na emerytury będą pochodzić z finansowanych przez Niemcy specjalnych funduszy odszkodowań dla ocalonych z Holokaustu.
Konferencja Roszczeń Żydowskich szacuje, że w wyniku porozumienia wypłaconych zostanie łącznie dodatkowych 650 milionów dolarów. Liczba ocalonych z Zagłady, którym wypłacane będą rekompensaty wzrośnie tym samym do około 65 tysięcy.
Konferencja Materialnych Roszczeń Żydowskich wobec Niemiec (jak brzmi jej pełna nazwa) powstała w 1951 roku jako organ Światowego Kongresu Żydowskiego (WJC) do regulowania spraw odszkodowań za krzywdy i straty w czasie Holokaustu.