Przed drenażem mózgów w środowiskach akademickich ostrzegł Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami III Światowego Kongresu Duszpasterstwa Studentów Zagranicznych.
Odbywa się on w Rzymie pod auspicjami Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Dziś poza swą ojczyzną studiuje już ponad 3 mln młodych. Liczba ta stale rośnie. Ważne jest jednak, aby po skończeniu studiów młodzi powrócili do swych krajów i brali za nie odpowiedzialność. Dzięki temu mogą się również stać pomostami między różnymi kulturami – zauważył Papież. Mówiąc o zaletach studiów zagranicznych, wskazał, że mogą być one również okazją do poznania Chrystusa.
„Świat akademicki stanowi dla Kościoła uprzywilejowane miejsce ewangelizacji. Uczelnie chrześcijańskie, jeśli są wierne swej tożsamości, stają się miejscem świadectwa, gdzie można spotkać i poznać Jezusa Chrystusa, doświadczyć Jego obecności, która jest źródłem pojednania, szczęścia i nadziei. Szerzenie się ideologii nihilizmu w różnych środowiskach społecznych pobudza nas chrześcijan do nowego zaangażowania na polu intelektualnym, aby zachęcić młode pokolenia do poszukiwania i odkrywania prawdy o człowieku i o Bogu. Życie bł. Johna Henry’ego Newmana, tak silnie wpisane w kontekst akademicki, potwierdza znaczenie i piękno kształtowania środowiska oświatowego, w którym formację intelektualną łączy się z wymiarem etycznym i zaangażowaniem religijnym”.
Głównym tematem obrad Światowego Kongresu Duszpasterstwa Studentów Zagranicznych jest spotkanie kultur. Uczestnicy stawiają pytania: Jak pomóc młodym, którzy emigrują za wiedzą? Co zrobić, by studenci chrześcijańscy zachowali na studiach wiarę, a niechrześcijanie poznali Chrystusa? Jak mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, abp Antonio Maria Vegliò, migracja za wiedzą to zjawisko, które przybiera ostatnio na sile. Dziś obejmuje już ponad 3 mln studentów.
„Uczestnicy kongresu pochodzą z tych krajów świata, które mają u siebie najwięcej studentów zagranicznych. W sumie przybyło do Rzymu 135 delegatów z 36 krajów – poinformował abp Vegliò w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. – Są przedstawiciele episkopatów, ale też zgromadzeń zakonnych czy instytucji, które pracują wśród młodych, a także sami studenci. Zadania tego duszpasterstwa są dobrze znane: pomoc we właściwym przyjęciu studenta, jego asymilacja w nowym środowisku, a także zapewnienie mu opieki duszpasterskiej. Często brakuje odpowiedniej liczby kapelanów czy asystentów duszpasterskich. Tymczasem misja Kościoła obejmuje również to środowisko. Musimy być wśród nich w ich poszukiwaniu prawdy, aby pomóc im również przyjąć prawdę o Bogu. Z naszej strony apelujemy do episkopatów o odpowiednie duszpasterstwo akademickie, a także do katolickich placówek oświatowych, aby pamiętały o obecności tych studentów i zadbały o ich integralną formację”.
Watykański kongres duszpasterstwa studentów zagranicznych potrwa do 3 grudnia.