Nowy numer 17/2024 Archiwum

Święty „mukl”. Kim był Ján Havlík?

Tak pisał do matki: „Chcieliśmy złożyć ofiarę na ołtarzu, teraz zamiast hostii złożymy nasze cierpienie i nasze życie”. Bardzo chciał zostać księdzem, ale nie było mu to dane. Niedługo zostanie wyniesiony na ołtarze. Kim był Ján Havlík?

Ján – po słowacku w zdrobnieniu Janko – urodził się 12 lutego 1928 roku we Vlčkovanach koło Skalicy (obecnie Dubovce). Rodzina Havlíków była uboga, robotnicza. Chłopak miał trójkę młodszego rodzeństwa. Rodzice ciężko pracowali, a i tak na wiele nie starczało. Czasy były niepewne, panował wielki kryzys gospodarczy przed II wojną światową. Mimo to, a może właśnie dlatego, Janko był ambitny, chciał się uczyć i dążył do tego wytrwale. Pisał o czasie dorastania tak: „Ponieważ chciałem iść na studia, uczęszczałem przez dwa lata do szkoły miejskiej w Holíču, gdzie chodziłem pieszo 16 km dziennie. Po dwóch latach zacząłem się uczyć w Państwowym Gimnazjum w Skalicach – oznaczało to codzienne pokonywanie 36 km na rowerze”. Miał wówczas zaledwie 12, 13 lat...

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej