Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Najwspanialsza noc w historii popu”, czyli film o tym, jak powstawała piosenka „We Are the World”

Fenomen przeboju We Are the World, do którego wokale nagrano w jedną noc, wymyka się prostym kalkulacjom. Tu zagrały emocje, a nowy film dokumentalny Bao Nguyena świetnie to pokazuje.

Nie ma zbyt wielu osób na świecie, które nie słyszałyby tej piosenki. Od 1985 r., kiedy została nagrana, nie schodzi z anten radiowych. Jest wykonywana podczas różnych ważnych uroczystości, a do swojego repertuaru włączyło ją wielu wykonawców, a także zespołów i chórów. Stała się też niedoścignionym wzorem dla innych utworów wspierających rozmaite akcje charytatywne. Bo któż nie chciałby stworzyć czegoś, co miałoby taką siłę oddziaływania jak We Are the World!

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego