Nowy numer 17/2024 Archiwum

Emigranci w Niemczech. Russlanddeutsche, Arabowie i Ukraińcy uczą się żyć w symbiozie

Kiedy Vlada Safraider chodziła do szkoły w Kazachstanie, policzyła, że koledzy z jej klasy są piętnastu narodowości. Po latach w Niemczech odnosi sukcesy w pracy z uchodźcami różnych nacji.

Jako specjalistka do spraw edukacji w Akademie am Tönsberg w Oerlinghausen (Nadrenia Północna-Westfalia) zajmuje się wprowadzaniem w nowe życie i adaptowaniem do środowiska osób przybyłych do Niemiec w poszukiwaniu lepszego miejsca na ziemi. Urodziła się w 1968 r. w Swierdłowsku, od 1992 r. noszącym nazwę Jekaterynburg, położonym na Syberii. Jej ojciec był geologiem, więc kiedy miała 5 lat, z powodu jego pracy cała rodzina przeprowadziła się do Kazachstanu. Gdy zaczęła się uczyć, odkryła, że w klasie ma kolegów piętnastu narodowości. Oprócz rdzennych Kazachów byli wśród nich między innymi Białorusini, Chińczycy, Czeczeni, Mongołowie, Niemcy nadwołżańscy, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi. To wtedy przekonała się, że „inny” nie znaczy „obcy”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych