Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pod Wiedniem znów powalczą

2 maja w Rumunii rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Bitwa pod Wiedniem” w reżyserii Renzo Martinellego. Martinelli przygotowywał się do realizacji filmu od 10 lat.

Głównym bohaterem filmu będzie o. Marek z Aviano, włoski kapucyn, zaufany doradca duchowy cesarza Leopolda I, beatyfikowany w 2003 roku. Brał aktywny udział w montowaniu koalicji antytureckiej i kampaniach wojennych jako legat papieski i misjonarz apostolski.

Budżet produkcji wynosi 50 milionów. Większą część środków na produkcję wyasygnowała, imo sprzeciwu lewicowych członków zarządu, włoska telewizja publiczna RAI. Resztę  dorzucili koproducenci. 

Reżyser Renzo Martinelli, co raczej rzadkie w świecie filmu, jest mało poprawny politycznie. Niejednokrotnie podkreślał, że dostrzega niepokojące podobieństwa pomiędzy Europą z lat poprzedzających odsiecz wiedeńską a dzisiejszą, która odcina się stopniowo od swych chrześcijańskich korzeni. Również jego poglądy dotyczące problemu muzułmańskiej imigracji, odrzucającej świat zachodnich wartości, nie zyskują mu we Włoszech popularności w zdominowanych przez lewicę mediach.  „Jeżeli inna kultura wkracza na nasze terytorium i domaga się przyznania praw obywatelskich, jej przedstawiciele muszą się zaadaptować do obowiązujących tu zasad i ich przestrzegać – pisał Martinelli w artykule zamieszczonym w 2006 roku w dzienniku „Il  Giornale”. W 2009 roku reżyser za odwagę głoszenia niepoprawnych politycznie poglądów, które ściągnęły na niego gromy, otrzymał nagrodę im. Oriany Fallaci.

W filmie występuje 100 aktorów, 10 tys. statystów i 3 tys. koni. W obsadzie znaleźli ię m.in.  Murray Abraham, Enrico LoVerso, Alicja Bachleda-Curuś, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Adamczyk, Borys Szyc i Wojciech Mecwaldowski. Zdjęcia potrwają 13 tygodni. Film powstaje w koprodukcji włosko-polsko-tureckiej przy znaczącym wsparciu władz Polski i dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Premiera „Bitwy pod Wiedniem” planowana jest na drugą połowę roku 2012.

Zdjęcia w Polsce będą realizowane pod koniec czerwca.

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza