Nowy numer 17/2024 Archiwum

Względność

Albert Einstein nie jest jedynym, który lubował się we względności. Uczymy jego postulatów o względności czasu, żeby pokazać, że świat nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. No nie jest. Niestety.

Kilka dni temu odnaleziono szczątki łodzi podwodnej, która z kilkoma osobami na pokładzie uległa wypadkowi podczas komercyjnej wycieczki w pobliże wraku legendarnego Titanica. Temat nie schodził z czołówek światowych mediów, a w akcji uczestniczyły samoloty, helikoptery i statki należące w sumie do czterech państw. Na głębokości kilku kilometrów poniżej linii wody panuje ogromne, setki razy wyższe niż przy powierzchni gruntu ciśnienie, a to powoduje, że pojazdy, które tam schodzą, muszą mieć bardzo wytrzymałą konstrukcję. Eksperci komentowali, że łódź nie miała odpowiednich certyfikatów. Gdy media całego świata zaczęły bardziej interesować się tematem, okazało się, że w przeszłości awarie tej konstrukcji zdarzały się częściej. Trudno powiedzieć, czy pasażerowie, którzy za 250 tysięcy dolarów (ponad milion złotych) kupili sobie bilet na dno Atlantyku, mieli w ogóle świadomość, na jakie niebezpieczeństwo się piszą. Choć w sumie nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Ludzkie życie trzeba ratować i tyle.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka