Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wiosna w TVP1

W wiosennej ramówce TVP1 znajdą się m.in. głośne filmy dokumentalne, premierowe odcinki popularnych polskich seriali „Ranczo” i „Fałszerze. Powrót Sfory”, a także nowe programy edukacyjne i rozrywkowe.

Od 19 marca Jedynka proponuje w poniedziałki o 20.15 nowe pasmo dokumentu. Zobaczymy najwybitniejsze pozycje polskiego i zagranicznego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej. Będą to zarówno pozycje premierowe, jak i powtórki najlepszych utworów z ostatnich lat. „ Uciekinier” Marka T. Pawłowskiego to opowieść o Kazimierzu Piechowskim, który wraz z trzema kolegami był organizatorem i uczestnikiem najbardziej brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. „Kim Ki Dok” w reżyserii Patryka Yoki i Jolanty Krysowatej opowiada o dzieciach, które na początku lat 50. przybyły do Polski z Korei Północnej.

Były to sieroty wojenne, których wychowaniem nasz kraj zajął się na prośbę Kim Ir Sena. Akcja ta była poufna, koordynowana na najwyższym szczeblu. Z kolei w polsko-duńskiej koprodukcji „Czaszka” Lissbeth Essen opowiada o tragedii katyńskiej i jej konsekwencjach dla świata – z duńskiej perspektywy.
Wśród filmów zagranicznych znajdą się m.in.: amerykański dokument „Życie bez bólu”, o znaczeniu bólu w naszym życiu, na przykładzie trojga dzieci, które go nie odczuwają, i brytyjski „19 lat w śpiączce” – opowieść o człowieku, który zapadł w śpiączkę po wypadku samochodowym. Lekarze orzekli, że nigdy się nie ocknie. Obudził się jednak po 19 latach.

Tuż po filmach dokumentalnych obejrzymy premierowe spektakle Teatru Telewizji. W marcu Scena Faktu przedstawi „Słowo honoru” w reż. Krzysztofa Zaleskiego, a w kwietniu „Rozmowy z katem” w reż. Macieja Englerta. Przed każdym spektaklem emitowany będzie 4-minutowy felieton filmowy przybliżający temat i gatunek spektaklu. Nowości znajdą się również w wiosennej ofercie programów edukacyjnych, które Jedynka emituje we wczesnych godzinach popołudniowych. Między innymi są to: „Możesz więcej”, „Kodołamacze”, „Wyjeżdżam, zostaję”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza