Nowy numer 20/2024 Archiwum

Bitwa pod Lednicą

Dopóki żył ojciec Jan Góra, istniała „unia personalna”. Reprezentował zakon i był prezesem stowarzyszenia, które założył. Po śmierci dominikanina doszło do przepychanek o to, kto jest właścicielem lednickiego dziedzictwa.

Szkoda, że informacja o ciągnącym się od dawna sporze między dominikanami a stowarzyszeniem Lednica 2000 ukazała się w mediach w tym samym czasie co news o tym, że młodzi spotkają się 4 czerwca pod Rybą. Naprawdę szkoda. Media od razu podchwyciły temat i szeroko rozpisywały się o sporze, który powinien być wyjaśniony bez setek komentarzy wszystko wiedzących internautów. O co poszło?

Unia personalna

– Dopóki żył ojciec Jan Góra, istniała swoista unia personalna – opowiada o. Wojciech Surówka, odpowiedzialny za spotkania lednickie. – Z jednej strony reprezentował on zakon z 800-letnią tradycją, a z drugiej był prezesem stowarzyszenia, które sam powołał do życia. W chwili jego nagłej śmierci „unia” przestała istnieć, a relacje między dominikanami a stowarzyszeniem niestety nie zostały dookreślone… 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza