Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Nieznany bohater

Skanderbeg jak najbardziej zasłużył na tytuł „Athleta Christi” – obrońca wiary chrześcijańskiej przed muzułmanami – nadany mu przez papieża Pawła II.

W listopadzie 1443 roku wojska węgierskie pod dowództwem Jana Hunyadyego pokonały pod Niszem Turków, dążących do podboju całej południowej Europy. Bezpośrednio po bitwie z tureckich szeregów wymknął się wraz z 300 jeźdźcami Skanderbeg. Sułtan Murad II nie mógł uwierzyć, że może go zdradzić człowiek, który służył mu wiernie przez lata i zrobił karierę w szeregach jego armii. Nie przypuszczał też, że stanie się on najbardziej wytrwałym przeciwnikiem osmańskiego imperium. Skanderbeg, a właściwie Jerzy Kastriota, z pewnością należał do najwybitniejszych postaci i dowódców wojskowych swoich czasów. Zdumiewa fakt, że potrafił przez 25 lat skutecznie bronić niepodległości Albanii, dysponując niewielkimi możliwościami, zarówno pod względem liczebności swoich oddziałów, jak i zasobów materialnych w stosunku do potęgi muzułmańskiego Imperium Osmańskiego.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Reklama