Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nauka poszła w las

W rok po zamachach w Brukseli belgijska prasa nie pyta o to, czy społeczeństwo jest dziś bardziej bezpieczne, tylko czy nie stało się bardziej islamofobiczne.

Rocznica tragedii to dobra okazja, by odpowiedzieć na proste pytania: co państwo zrobiło, by znaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności zleceniodawców zamachów; czy siatki terrorystyczne w brukselskich dzielnicach dotąd omijanych przez służby z daleka zostały rozbite lub chociaż trochę rozpoznane; co z rodzinami ofiar, co z resztą społeczeństwa, czy na lotnisko Zaventem i na stację metra Maalbeek można wybrać się z poczuciem bezpieczeństwa większym niż rok temu. Itd. itp. Zwłaszcza że odpowiedzi na te pytania nie stawiają państwa belgijskiego (czyżby kolejne państwo teoretyczne?) w najlepszym świetle.

Zamiast tych rzeczowych pytań, na przykład dziennik „Le Soir” snuje rozważania, na ile nienawiść zamachowców i tych, którzy za nimi stoją, skaziła społeczeństwo przyczyniając się do wzrostu islamofobii... Autorzy tego rocznicowego „raportu” nie pytają o setki tych, którzy przeżyli zamachy i do dziś leczą się albo w szpitalach, albo u psychiatrów. Zamiast tego rzucają skądinąd prawdziwym hasłem: „Życie zawsze zwycięży”. Prawdziwym w kategoriach wiary, nie zaś w sytuacji, gdy jest narzędziem do przykrycia bezradności czy raczej ideologicznej opieszałości w tworzeniu warunków do bardziej bezpiecznego życia.

Ojciec może wybaczyć oprawcom swojej rodziny, nie dając się zniszczyć nienawiści i chęci zemsty. Ale ten sam ojciec nie zrezygnuje z dojścia do prawdy, ani tym bardziej z większej czujności ze względu na tych, którzy zostali. W Belgii najwidoczniej elity nie odrobiły tragicznej lekcji z zeszłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny