Nowy numer 16/2018 Archiwum

"Klątwa" nie dla Brytyjczyków

Prowokacja chorwackiego „artysty” mogłaby nie wypalić w Wielkiej Brytanii. Zbyt wielu odbiorców nie wiedziałoby nawet, z czego dokładnie szydzi bałkański skandalista.

Londyn, wczorajsze popołudnie. Z Romkiem Koszowskim, fotoreporterem GN, idziemy wzdłuż Cromwell Road w dzielnicy Kensington. To przy tej ulicy mamy umówione spotkanie w centrali ALPHA International, później, parę przecznic dalej, w domu Nicky’ego Gumbla rozmawiamy o fenomenie tej prawdopodobnie najskuteczniejszej dzisiaj metody ewangelizacji. Jesteśmy na miejscu sporo przed czasem, sąsiadujące z „Alfą” drzwi prowadzą do małej kafejki. Siadamy w trochę za ciemnej sali, po chwili dopiero dostrzegamy przedziwne wizerunki na ścianach z motywami wyraźnie religijnymi, choć w nie do końca zrozumiałej na pierwszy rzut oka (na drugi rzut też średnio) interpretacji. Zwłaszcza jeden obraz przyciąga naszą uwagę: Jezus Zmartwychwstały, wychodzący z grobu, upadające ze strachu straże – niby wszystko się zgadza, tylko... chorągiew zwycięstwa ze znakiem krzyża zastąpiona flagą angielską, owszem, również z krzyżem. Na nogach Jezusa – jakieś buty sportowe z zielonymi elementami. Z jednej  strony – „dzieło” z tymi dodatkami na pewno nie jest przeznaczone dla celów kultu czy adoracji, z drugiej – nie umiałbym też powiedzieć, że jest nachalnie prześmiewcze. Dominuje raczej wrażenie: nie wiadomo dokładnie, co autor miał na myśli.

Zagaduję kelnera, który okazuje się być właścicielem knajpy. Pytam, co ma oznaczać ta „interpretacja” sceny zmartwychwstania Chrystusa. I w tym momencie dzieje się coś, co sprawia, że do chwili obecnej nie wiem, czy to ja jestem bardziej zdziwiony, czy on. Właściciel bowiem robi wielkie oczy, patrzy kolejno to na nas, to na obraz, w końcu mówi: -- To naprawdę jest Jezus? Nie wiedziałem – chociaż widzę, że mówi to szczerze, to w pierwszej chwili podejrzewam, że kpi sobie z nas. Ale nie, powtarza po chwili: -- Nie wiedziałem, że to postać Jezusa. Tutaj był wcześniej klub nocny, teraz ja przejąłem ten lokal i od niedawna prowadzę ten biznes. Te obrazy były tu przede mną, ale jestem zdziwiony, że jeden z nich przedstawia symbol jakiejś religii – dodaje. Odchodzi na bok i z jedną z pracownic przegląda coś w laptopie, co chwilę patrząc na obraz z Jezusem, pokazują sobie i porównują... Po sprawdzeniu w sieci, że to faktycznie Jezus, podchodzi do nas jakby lekko wystraszony i tłumaczy, że jego lokal na pewno nie chce naruszać niczyich poglądów religijnych itd. itp.

Parę minut później opowiadam o tym zdarzeniu za ścianą lokalu, w centrali ALPHA. Sugeruję, że właściciela lokalu warto zaprosić na kurs – to jest właśnie docelowy „target”. Później pytam Nicka Gumbla, jak to w ogóle możliwe, że pewien kod kulturowy jest tu zupełnie nierozpoznawalny. Bo przecież można być niewierzącym, ale wizerunek Jezusa, krzyż, cała symbolika chrześcijańska – to pewne elementy kultury, które są tak rozpoznawalne, jak czerwona budka telefoniczna, piętrowe autobusy czy królowa brytyjska (że sobie pozwolę na takie porównanie...). – Mnie to w ogóle nie dziwi – odpowiedział Nicky. – Poziom niewiedzy religijnej i braku świadomości dotyczącej najbardziej podstawowych zagadnień chrześcijańskich jest w Wielkiej Brytanii ogromny – mówi współtwórca „Alfy”.

Dziś wieczorem bierzemy udział w kursie prowadzonym przez Nicky’ego w anglikańskim kościele Holy Trinity Brompton. Ponad 600 osób będzie słuchało o najbardziej podstawowym przekazie wiary. Wielu z nich po 11 tygodniach kursu stanie się chrześcijanami (inni – odnowią swoją wiarę). Podejrzewam, że wśród nich są i tacy, jak właściciel tej knajpy, który o Jezusie nie wie naprawdę NIC. Oliver Frljić ze swoją „Klątwą” raczej nie miałby czego szukać w Londynie. Możliwe, że duża część widzów nie zrozumiałaby prowokacji, nie rozumiejąc wyśmiewanych symboli.

« 1 »
oceń artykuł
 • gregg84
  23.02.2017 11:05
  'Oliver Frljić ze swoją „Klątwą” raczej nie miałby czego szukać w Londynie. Możliwe, że duża część widzów nie zrozumiałaby prowokacji, nie rozumiejąc wyśmiewanych symboli'.

  Możliwe. Wszak Anglicy nie mają problemu ze zjadliwą reakcją nacjonalistyczno-katolickiej konserwy, jak to się dzieje od lat w Polsce, i może nie odczuwają potrzeby sprzeciwu. Możliwe też, że byłoby zupełnie na odwrót. Bo wyciągać wnioski o Wielkiej Brytanii na podstawie jednego właściciela jednego pubu to iście brawurowe przedsięwzięcie. Jedno wiem na pewno. Tak jak dla katolicyzmu nie ma świętych krów w tym kraju, tak sam katolicyzm nie otrzyma gwarancji nietykalności.
 • JAWA25
  23.02.2017 13:07
  "Bo wyciągać wnioski o Wielkiej Brytanii na podstawie jednego właściciela jednego pubu to iście brawurowe przedsięwzięcie" : )
  doceń 3
 • M.plater
  23.02.2017 14:05
  Niezainteresowanie katolicyzmem, brak o nim wiedzy i obojętność religijna wogóle, nie dziwi w Wielkiej Brytanii czy na zachodzie Europy, ale czy zdajecie sobie Państwo sprawę z tego, że w Polsce mieszkają od urodzenia ludzie, (Polacy!), którzy nigdy w swoim życiu nie byli na mszy, a kościoły tylko zwiedzali? Nie byli ochrzczeni, nie chodzili w przedszkolu na religię ani w szkołach na różnych etapach, nie wiedzą, co to Komunia? W ich domach, rodzinach nie ma tematów związanych z jakąkolwiek wiarą? Wizerunek Stana Borysa może tym Polakom mylić się z wizerunkami przedstawiającymi na przykład Chrystusa? Odgrodzeni w Polsce od kontaktu z katolicyzmem!
 • krut00
  21.03.2017 19:45
  Bardzo ciekawy i dobry artykuł - nie tylko że zlikwidowano w Anglii kościół katolicki ale już po kilku wiekach kościół anglikański okazał się wydmuszką. Przerażające jest jednak to, że ta sama sytuacja będzie miała miejsce na terenie dzisiejszej Polski już w najbliższym pokoleniu.
  doceń 0