Nowy numer 21/2018 Archiwum

Kaczyński: W Polsce obowiązuje Konstytucja

Prezes PiS w TVP Info apelował do wszystkich sił politycznych o wspólne szukanie kompromisu, który pozwoli pokonać panujący kryzys.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, był gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info. Najważniejszym wątkiem rozmowy była sytuacja w Polsce w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny. - Moglibyśmy nie brać pod uwagę tego, co powiedziała Komisja Wenecka, gdybyśmy się do niej nie zwrócili - mówił Jarosław Kaczyński. Zaś zdaniem Komisji, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, dotyczący nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, powinien zostać opublikowany i wdrożony.  TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Jarosław Kaczyński przekonywał, że opinia Komisji Weneckiej traktowana jest poważnie, ale w Polsce obowiązuje Konstytucja i nikt nie ma prawa jej łamać. Nie ma takiego prawa także Trybunał Konstytucyjny, którego prezes zachowuje się - zdaniem Kaczyńskiego - jakby TK był suwerenem. A suwerenem jest wyłącznie naród - przypomniał prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Jak stwierdził Kaczyński, jedynym wyjściem z obecnego impasu jest współpraca wszystkich sił politycznych. Tymczasem, jak przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości, z opozycją obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie nawet jakąkolwiek współpracę, gdyż zachowuje się jak opozycja totalna. Nazwał "politycznymi awanturnikami" tych, którzy obecną sytuację w kraju chcą rozwiązywać przy pomocy ulicznych demonstracji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Maluczki
  15.03.2016 09:07
  Po co szukać kompromisu?!
  Czy jeżeli złodziej będzie się upierał, że skradzione jest jego, to należy z nim szukać kompromisu?
  Jeżeli PiS przestrzegał prawa, to po co kompromis?
  Prezydent powinien wygłosić w tej sprawie oświadczenie i zarządzić referendum w sprawie usunięcia TK z Konstytucji, albo rozwiązania obecnego.
  Tolerowanie uzurpatorów wynoszących się ponad prawo, jest rozbijaniem państwa!
 • MarianNowak
  15.03.2016 10:39
  Kaczyński sam sobie zaprzecza i wie, że na jego warunkach żadnego kompromisu opozycja nie przyjmie, bo to byłoby dalszym łamaniem Konstytucji.
  doceń 11
 • indris
  15.03.2016 12:25

  Wymóg większości 2/3 głosów dla orzeczeń TK zawarty w 'ustawie naprawczej' przeforsowanej przez PiS jest jawnie sprzeczny z Konstytucją RP.

 • jur
  15.03.2016 14:38
  Kto to mówi? Myślałem że obowiązywała.
  doceń 3

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama