Nowy numer 18/2024 Archiwum

Na kolana!

Widziałem biskupa, który padł na kolana i prosił pokornie: „Módlcie się. Jestem słaby”.

Po co jechałem tak daleko? Aż 11 godzin nocnym pociągiem, a potem jeszcze 2,5 godziny samochodem. Może po to, by zobaczyć biskupa, który pokornie pada na scenie na kolana i prosi: „Módlcie się za mnie. Jestem zmęczony, słaby. Nie duchowo, fizycznie”.

Po co jechałem taki kawał? By zobaczyć osiemset rąk wyciągniętych w stronę pasterza diecezji? Usłyszeć modlitewny szept tłumu? Zobaczyć ludzi, którzy modląc się za swego biskupa… płaczą ze wzruszenia? Usłyszeć; „I co, nie poszedłbyś za nim w ogień?”.

Nad klęczącym biskupem wisiało hasło: „W Panu dokonamy czynów pełnych mocy”. Ten przyimek jest niezwykle ważny. Nie „z Panem”, nie: „przy Panu”. W Panu. Zanurzeni. Mali. Słabi. Pokorni. On – jak obiecał – „będzie walczył za nas”.

PS. Od pewnego czasu przestałem się dziwić, że na spotkania młodzieży organizowane w tej diecezji (nie jest, zapewniam, duszpasterską sielanką) przyjeżdża… dziesięciokrotnie więcej młodych niż w całej reszcie Rzeczpospolitej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza