Nowy numer 19/2024 Archiwum

Z

Głupi, niewinny przyimek, a czyni tak gigantyczną różnicę.

„Apostołowie wielką mocą dawali świadectwo o zmartwychwstaniu Pana” – przypomniał przed tygodniem biskup Grzegorz Ryś w czasie II Kongresu Nowej Ewangelizacji – W oryginale czytamy nie „z wielką mocą” ale „wielką mocą”! Świadectwo apostolskie polega na tym, że ukazuje się moc, która nie jest mocą ludzi, ale mocą Pana.

Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia – recytujemy jak z nut. Nie „z Tym, który mnie umacnia”! W Tym.

– Kto prowadzi waszą wspólnotę? – pytali przez lata ludzie. „Ja z Panem Jezusem – odpowiadałem z szelmowskim uśmiechem, a moim słowom często towarzyszył rechot. Nic dziwnego, że w przeciwieństwie do kreskówkowych superbohaterów byliśmy naprawdę I–nie–ma–mocni.

„Pan sam walczył za Izraela” – przypomina Jozue (Joz 10,14b) – „Byliście świadkami wszystkiego, co Pan, Bóg wasz, uczynił wobec was wszystkich tym ludom, ponieważ Pan, Bóg wasz, sam walczył za was”. (Joz 23,3). „Bóg nasz będzie za nas walczył” (Ne 5, 14), „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” (Ps 37,5).

A my? Każdego dnia walczymy z Bogiem. Nie „wraz” z Bogiem. Z Bogiem, czyli… przeciwko Niemu. Szaleństwo Jego miłości wyraża się w tym, że wybrał nas „gdyśmy byli jeszcze grzesznikami”. Izrael znaczy dosłownie… zmagający się z Bogiem. Stwórca wybiera na swą własność naród doskonale wiedząc, że ten będzie z Nim nieustannie walczył. To dopiero miłość!

„Ten, który wojuje z Bogiem” (Rdz 32, 29) – takie „odgórne” imię otrzymał Jakub, gdy po walce wymusił na Najwyższym błogosławieństwo. „Bóg nie ma żadnych złudzeń co do naszej kondycji i stosunku, jaki do Niego żywimy – to ponownie bp. Grzegorz Ryś – A pomimo tego przychodzi pielęgnować rany swoich wrogów. Przepaść nienawiści może zostać zasypana wyłącznie przez osobiście przeżyty moment, w którym otwierasz oczy i widzisz, że zachowałeś swoje życie tylko dzięki pomocy Tego, którego wziąłeś za swojego wroga”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza