Być jak Barnaba

Wyznaczcie Mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem (Dz 13,2b)

Wyznaczcie Mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem (Dz 13,2b)

Ilu tu ludzi, ile imion, jaki ruch! Młody Kościół był niestrudzony w drodze, nieustająco głoszący, nasłuchujący Ducha i Mu posłuszny. Rozmodlony, tętniący życiem. To wspólnota dynamiczna, pełna energii, otwarta na zmianę, przepojona pragnieniem szerzenia słowa Pańskiego i dzielenia się nim.

Była to jednak przede wszystkim wspólnota stale pytająca Ducha Świętego, co robić, dokąd iść, kogo posłać. A Duch przemawia tak, jak chce, i przez ludzi, których sam wybierze, czasem pochodzących z zupełnie innych światów niż nasz, myślących w obcych nam kategoriach, czasem trudnych do zaakceptowania, których niełatwo jest kochać, a tym bardziej zaufać ich świadectwu. Mogą to być ludzie, za którymi ciągnie się przeszłość… prześladowców, gwałtowników, siejących spustoszenie i nie miłość rozdających, lecz cierpienie i łzy. 

Jak być otwartym na słowo Pana, który takich ludzi wybiera, by głosili Jego Ewangelię? Jak być Barnabami dla współczesnych Szawłów, towarzyszami w drodze dla tych, o których myślimy, że daleko im do ideału ucznia, a tym bardziej proroka i nauczyciela?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).