O prawie do obecności krzyża w przestrzeni publicznej, szczególnym traktowaniu chrześcijaństwa w konstytucji oraz walce z religią mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
Bogumił Łoziński: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał wytyczne, które m.in. zakazują umieszczania symboli religijnych, na przykład krzyża, w urzędach i biurach miejskich. Czy krzyż i inne symbole religijne mają prawo znajdować się w przestrzeni publicznej w Polsce?
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz: Trzeba zacząć od pytania, dlaczego krzyży nie ma wszędzie. Wynika to z polityki Władysława Gomułki, który nakazał usunięcie ich z miejsc publicznych. Tego typu decyzje wydawane obecnie nawiązują do polityki „dekrucyfikacji” przestrzeni publicznej z czasów komunizmu. Za sprawą Gomułki nie tylko zostały usunięte znaki religijne, ale i obowiązywał zakaz organizowania procesji Bożego Ciała, a w szkołach publicznych zlikwidowano lekcje religii.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Bogumił Łoziński Zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu „Polska”. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”.