Jezus nie mówi Judaszowi, ze lepiej byłoby mu umrzeć w łonie matki, lecz ze lepiej „gdyby się nie narodził”. Czyli gdyby go po prostu nie było. Oby nikt z nas na takie słowa swoim życiem, wyborami i decyzjami już nie „zasłużył” ...
Możliwość zbawienia mamy dzięki Ofierze Jezusa, ona jest dobra, jednak podobnie jak w przypadku Judasza, lepiej nie być tym, który znieważał, biczował, lub wydał na śmierć Jezusa.
Jezus przyszedł na świat pokazać nam, jak mamy wypełniać Prawo Boże. My możemy się zbawić jedynie przez naśladowanie Jezusa. Aby jednak móc Go naśladować, musimy mieć wiarę w Boga, to znaczy że mamy być tak przekonani o Jego istnieniu, jakbyśmy Go widzieli, choć Go nie widzieliśmy. Takie przekonanie zdobywa się tak jak św. Piotr, kiedy po całonocnym bezowocnym łowieniu ryb, na polecenie Jezusa zarzucił sieci i nie byli w stanie jej wyciągnąć do łodzi ze względu na mnóstwo ryb, jakie w niej były. Piotr, jako doświadczony rybak, doskonale zdawał sobie sprawę, że taki połów mógł się jedynie odbyć za sprawą nadprzyrodzoną. Tak samo jest w życiu człowieka doświadczonego życiem. Wie on doskonale co to jest dobro i co to jest zło i wie doskonale, że Bóg jest doskonale dobry i dlatego wierzy w Boga i ma nadzieję na życie wieczne przy Nim, bo z Nim jest szczęśliwość wieczna.
Sprawa Judasza jest traktowana w naszym przekazie bardzo oszczędnie. Zwraca się głownie uwagę na niego samego, a pomija się jego wychowanie. W ogóle wychowanie w nauczaniu Kościoła, jest traktowane po macoszemu. Wychowanie jest to wstępne ukształtowanie świadomości młodego człowieka i jak się go wychowa, tak on w życiu dorosłym postępuje, takim jest człowiekiem. Jak dorosły koryguje tylko swoje postępowanie pod wpływem bieżących zdarzeń. Połowę winy za postawę zdrajcy Judasza, ponoszą jego wychowawcy, o czym w ogóle się nie mówi. Pan Jezus jasno nam powiedział co byłoby lepsze dla gorszyciela, o czym też nie chcemy pamiętać.
Pismo dostarcza nam pewnych informacji. Judasz nazywany jest Iskariotą, co wskazuje na miejsce pochodzenia. Był on jedynym z dwunastu apostołów, który nie pochodził z Galilei, tylko z Judei. Judea pod panowaniem rzymskim dużo bardziej doświadczała ucisku, niż "pogańska" Galilea, podobnie w Judei silniejsze były polityczne oczekiwania mesjańskie. Judasz, jako prawowierny Żyd mógł mniej rozumieć "filozoficzne" podejście Jezusa, którego nauczanie nacechowane było pewnymi wartościami zrozumiałymi dla zhellenizowanych Żydów z Galilei, ale odległe dla osób ze środowiska Judei. Pozostali apostołowie też mieli problem ze zrozumieniem mesjańskiej misji Jezusa, ale pragnienie politycznego wyzwolenia było silniejsze u Judasza, w porównaniu z pozostałymi.
Przedstawienie Judasza jako człowieka z gruntu złego to efekt pewnych naleciałości we wspólnotach, w których powstawały Ewangelie. Gdyby Judasz był zwyczajnie złym człowiekiem, to w pewien sposób rzutowałoby to na Jezusa, który wybrał celowo Judasza, wiedząc, że jest zły.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji,
w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu.
Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11.
Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w
Polityce prywatności.
Przedstawienie Judasza jako człowieka z gruntu złego to efekt pewnych naleciałości we wspólnotach, w których powstawały Ewangelie. Gdyby Judasz był zwyczajnie złym człowiekiem, to w pewien sposób rzutowałoby to na Jezusa, który wybrał celowo Judasza, wiedząc, że jest zły.
"Judasz : sprawiedliwy Starego Testamentu"
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.