Słowa Najważniejsze. W I czytaniu

« » Luty 2019
N P W Ś C P S
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
  • Inny Kalendarz

Wtorek 12 lutego 2019

Magdalena Jóźwik

Jezus wyrywa ze schematów

Mk 7, 1-13

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.

Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?»

Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie».

I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, oraz: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. A wy mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie” – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Magdalena Jóźwik
Gość Niedzielny

Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Mk 7,6

Codzienne zwyczaje i nawyki są częścią naszego życia. Im jednak jesteśmy starsi, tym bardziej się do nich przywiązujemy, a zaburzenie choćby jednej czynności nieraz wybija nas z rytmu. Jezus, karcąc faryzeuszy za ich przywiązanie do zewnętrznych form tradycji, chce pokazać, że wiara i wynikające z niej zachowanie nie są jakimś prastarym obowiązkiem przyjętym w danej kulturze. Przeciwnie, wiara w Niego jest skandalem nowości życia! Tam, gdzie my widzimy już tylko grób, gdzie jest najwięcej naszych bezpiecznych przyzwyczajeń, gdzie jesteśmy uśpieni, Jezus przychodzi i chce całego serca, by wyrwać je ze schematów i dać nam nową jakość życia.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Rafaello
    12.02.2019 08:05
    Jezus w którymś miejscu zarzuca faryzeuszom że są przywiązani do tego co zewnętrzne. A dla Boga liczy się ludzkie serce. Liczą się motywacje. Dla mnie to jest problem właśnie w Kościele Katolickim, że w nim kładzie się nacisk jedynie na właściwe czyny. I w uczynkach można nawet dojść do doskonałości, ale motywacje mogą być mizerne. Miłość to nie jest perfekcjonizm. Na zewnątrz miłość i perfekcjonizm mogą wyglądać bardzo podobnie: tak samo dobre uczynki, może nawet heroizm. Różnica jest w motywacjach. A w chrześcijaństwie liczą się tylko czyny dokonywane z miłości. To świetnie ujmuje św. Paweł w swoim hymnie o miłości.
  • mee...
    12.02.2019 11:01
    Czlowiek wyrwany ze schematu takim sie juz rodzi...wprawdzie na sile swiat chce go w schematy wepchac, a on na poczatku probuje dostosowac sie, do nich ale nie daje rady, nie ze wzgledu na siebie, a ze wzgledu na poznanie, a przed Duchem Bozy - przekonanie, ze Bog stoi tuz za kurtyna na wyciagniecie dloni i wowczas uzala sie nad swym losem, puka do drzwi nie ze wzgledu na siebie, a ze wzgledu na poznanie...Chrystus od pierwszych dni nauczania na ziemi - wyrywa od schematow tego swiata - zwanych wowczas farezeuszami i uczonymi w pismach.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.