Słowa Najważniejsze. W I czytaniu

« » Październik 2018
N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Inny Kalendarz

Środa 24 października 2018

ks. Antoni Bartoszek

Zło niszczy nas i tych, których krzywdzimy

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie przyjść ma złodziej, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

Wtedy Piotr zapytał: «Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?»

Pan odpowiedział: «Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby rozdawał jej żywność we właściwej porze? Szczęśliwy ten sługa, którego pan, powróciwszy, zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi.

Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą».


Niejednemu człowiekowi wydaje się dziś, że w imię wolności może żyć w sposób nieskrępowany, że może grzeszyć w imię wyzwolenia się z ograniczeń prawa Bożego. Dla wielu nie jest ważne prawo moralne, ważniejsze jest, by nie dać się złapać. Mamy sumienie, które nam podpowiada, że dobro należy czynić, a zła unikać. Unikajmy zła nie tylko ze strachu przed nakryciem i poważnymi konsekwencjami naszych czynów, ale przede wszystkim dlatego, że zło niszczy nas i tych, których krzywdzimy. Zaś dobro uczynione buduje nas i bliźnich.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • tinka
    24.10.2018 10:40
    "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą»." Czy w Polsce , nie mówiąc o świecie, ktoś te słowa bierze pod uwagę, ktoś się nimi przejmuje? Jakoś nie udało mi się jeszcze dostrzec kogoś takiego. No cóż, jeżeli nie wierzy się w Boga, to kto niby miał żądać?
    doceń 0
  • Gabriela
    24.10.2018 14:05
    Wspólne wszystkim ludziom dobro i wspólne zło to utopia. To, co dobre dla pana Y (na przykład to, że przyjęto go do pracy) może okazać się złe dla pani X (której miejsce pracy w tym celu odebrano). Wolność - również wyboru czy decyzji - jest dobrem, ma jednak swój kres, za którym zaczyna się zło. To krzywda. Ludzie często się jej dopuszczają, zaś rzadko z nią liczą. Usiłują nawet przekonywać, że zło i niewola to w istocie ... dobro i wolność. Pod osłoną nocy lub struktury nie tylko czują się bezkarni, ale i w porządku. Do czasu.
  • Gabriela
    25.10.2018 13:50
    Wszystkim chrześcijanom (sobie również) życzę, aby zasłużyli na miano sprawiedliwych - nie tylko we własnym kręgu.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.