Słowa Najważniejsze. W I czytaniu

« » Kwiecień 2018
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
  • Inny Kalendarz

Sobota 28 kwietnia 2018

ks. Wojciech Surmiak

Tato, gdzie jesteś?

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».

Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».

Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».


Choć tekst ten odnosi się do relacji Jezusa i Jego Ojca, warto przenieść go na relacje rodzinne. Pozycja ojca w rodzinie została dzisiaj mocno zachwiana. Mówi się o kryzysie ojcostwa czy o cywilizacji bez ojca. Zanika wzór ojca, który podejmował się zbudowania domu, polowania, hodowania, uprawy, naprawy, obrony, uczenia, doceniania małżonki i dzieci. Ojcowie wycofują się z życia rodzinnego w swoje tzw. miejsca ucieczki. Dzieci odbierają to jako przejaw oschłości i braku uczuciowej więzi. Ojciec pochłonięty karierą i zarabianiem pieniędzy coraz częściej utożsamia siebie bardziej z pracą niż z własną rodziną. Tato, dzisiaj sobota. Pomyśl, czy przypadkiem Twoje dzieci nie wołają w skrytości: „Tato, gdzie jesteś? Pokaż się ojcem, a to nam wystarczy…”.

Dziękujemy, że z nami jesteś Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
  • Gość
    28.04.2018 08:31
    Jezus mówił też o zmartwychstaniu -nawet jeśli nie ma ratunku i ktoś umrze ma nadzieję zmartwychstania .
    doceń 0
  • albert
    28.04.2018 09:55
    Kryzys ojcostwa ma swoje źródło w kryzysie w sprawach małżeństwa, a kryzys w sprawach małżeństwa ma swoje źródło w braku rozumienia znaczenia Szóstego Przykazania Bożego, a także reszty Przykazań Bożych, bo one są ze sobą ściśle powiązane i gdy wyrzuca się, lub zmienia jedno, to wszystkie tracą sens. "Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni." Mt 5, 18.
    doceń 0
  • ghjkl
    10.05.2018 08:12
    Kryzys ojcostwa ma żródło w wadliwym kodeksie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Kobieta ma w nim wiecej praw niż mężczyzna. Nawet, gdy rozwód orzekany jest z winy żony, dzieci na 99 % będą jej powierzone, a za dziećmi pójdą alimenty i wszelkie bonusy dla "matek samotnych". Kobieta może połknąć ellaone, zrobić skrobankę, nawet oddać dziecko do okna życia - ojciec dziecka nie ma prawa się wypowiedzieć w kwestii. Szczególnie, jak kobieta zdecyduje, że ojciec dziecka nie uzna, bo ona się na to nie zgadza. Nawet kur...a, która brała za spotkania intymne kasę i koniaki, może pozwać faceta o alimenty, bo niemożliwe jest podpisanie umowy, ze facet ewentualnego dzidziusia sie zrzeka, a dziecko nieslubne dziedziczy jak slubne. Pomoc matce "samotnej" z wyboru jest rozwinieta do takich rozmiarów, że nie opłaca sie żenić, tym samym mężczyzna nie jest głową rodziny, bo jej nie ma. A ustroje majatkowe bronia praw kobiety, ewentualnych praw ojca rodziny broni malżeństwo ze scislą, bezdorobkową rozdzielnością. Kobieta samotna to jest wdowa, żona zaginionego, osadzonego, uwiedziona poniżej 15 lat lub nieporadna umysłowo, zgwałcona, a nie baba, która z premedytacja rodzi dziecko bez slubu, by doić socjal !
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.