Ponad 80 godzin bezpłatnych zajęć dla dzieci, ich rodziców i dziadków przygotowuje Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.Cel Akademii Rodzinnej z Janem Pawłem II to wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu.
Chętni będą mogli uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy, warsztatach dziennikarskich, konsultacjach psychologicznych, pedagogicznych i prawnych, a także wspólnie żeglować, jeździć na nartach czy rowerze.
Inauguracja Akademii odbędzie się w niedzielę 6 listopada w Centrum Wolontariatu przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Zaprezentowane zostaną wówczas szczegółowy harmonogram i program zajęć.
Raz w miesiącu, w sobotę, odbywać się będą zajęcia rekreacyjno-turystyczne angażujące całe rodziny w plenerze, a w poniedziałki po południu - także raz w miesiącu - przewidziano zajęcia stacjonarne dla rodziców lub dziadków. Podczas gdy będą oni korzystali z fachowej pomocy psychologów, pedagogów i wychowawców, najmłodsi pod okiem opiekunów odrobią lekcje bądź wezmą udział w warsztatach tanecznych, plastycznych i innych atrakcjach.
"Akademia, której patronuje Jan Paweł II, za cel stawia sobie nie tyle promocję osoby Ojca Świętego, ale chce propagować pewien styl życia i spędzania wolnego czasu" - mówi dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Agata Szuta, inicjatorka powstania Akademii. "Chcemy w duchu nauki głoszonej przez papieża zaoferować rodzinom coś ambitnego i praktycznego jednocześnie. Chcemy być blisko codziennych i najbardziej przyziemnych problemów rodziców i dzieci i poprzez to umożliwiać im rozwój osobisty we właściwym dla nich kierunku" - dodaje.
W ramach inauguracji Akademii będzie można obejrzeć występ zespołu BAŁA-GUN - grupy absolwentów krakowskiego Technikum nr 26 Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Udział w zajęciach Akademii Rodzinnej jest bezpłatny, przewidziano miejsca dla ok. 100 osób. Zapisać można się drogą mailową pod adresem: akademia.rodzinna@idmjp2.pl.