Liczba wszystkich polskich misjonarzy i misjonarek w porównaniu do roku ubiegłego, zwiększyła się o 16 osób i wynosi obecnie 2156 osób, z czego 50 osób to katolicy świeccy.
Chrześcijanie na świecie
Międzynarodowy Biuletyn Badań Misyjnych (International Bulletin of Missionary Research) opublikował swój doroczny raport dotyczący lat 2008/2009. Z danych wynika, że najszybciej rozwijającymi się wspólnotami wiernych są chrześcijanie i muzułmanie. Wyznawców Chrystusa przybywa 80 tys. dziennie, a o tysiąc mniej – wyznawców islamu.
Wśród chrześcijan najszybciej rozwijającą się wspólnotą są zielonoświątkowcy (przybywa ich 37 tys. dziennie) i katolicy (31 tys.).
Chrześcijanie są najliczniejszą grupą wiernych: jest ich obecnie ponad 2,3 miliarda, o około 700 milionów więcej niż wyznawców islamu, których liczbę szacuje się na 1,6 mld osób. Na świecie żyje również ok. miliarda hinduistów i niespełna pół miliarda buddystów. Ateistów jest 137 mln, a ich liczba stale spada – każdego dnia populacja niewierzących zmniejsza się o 300 osób.
Z danych wynika również, że najwięcej przypadków męczeństwa występuje wśród chrześcijan. Co dzień 270 wyznawców Jezusa oddaje życie za wiarę. W ciągu ostatnich 10 lat Kościołowi przybył milion męczenników.
Polscy biskupi w krajach misyjnych
W szeregach polskich misjonarzy jest 17 biskupów: w Ameryce Płd. i Środkowej – 8, w Afryce – 5, w Azji – 3 i 1 w Papui Nowej Gwinei (Oceania).
W Boliwii posługę pasterską sprawuje 3 biskupów: bp Krzysztof Białasik SVD (diec. Oruro), bp Stanisław Dowłasiewicz OFM Conv (Santa Cruz de la Sierra) i bp Bonifacy Antoni Reimann OFM (Ñuflo de Chavez). W Brazylii pracuje obecnie 4 polskich biskupów: bp Romuald Maciej Kujawski (Pampas), bp Czesław Stanula CSSR (Itabuna), bp Jan Wilk OFM Conv (Anapolis), bp Edward Zielski (Campo Maior). W Argentynie w prałaturze terytorialnej Esquel posługę pasterską sprawuje bp Józef Słaby CSSR. 20 marca 2011 r. zmarł bp Augustyn Stefan Januszewicz OFM Conv, który pracował w Brazylii od 16 października 1974 r. Święcenia biskupie przyjął 10 czerwca 1989 r. i został pierwszym biskupem diecezji Luziana, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę we wrześniu 2004 r.
Na kontynencie afrykańskim pracuje 5 polskich biskupów. W Kamerunie bp Eugeniusz Jureczko OMI (Yokaduma) i bp Jan Ozga ( Doumé-Abong-Mbang), na Madagaskarze bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF (Morombe), a w Republice Południowej Afryki bp Stanisław Dziuba OSPPE (Umzimkulu) oraz bp Adam Musiałek (De Aar).
W Azji pracuje 3 polskich biskupów. W Kazachstanie pracują: abp Tomasz Peta (Astana) i bp Janusz Kaleta (Karaganda). Administratorem apostolskim w Uzbekistanie jest bp Jerzy Maculewicz OFM Conv. W Oceanii (Madang w Papui Nowej Gwinei) pracuje abp senior Wilhelm Kurtz SVD.
KAI/kab