Najpierw sprawdź, potem zagłosuj

„Sprawdź posła” – pod taką nazwą kryje się skierowane do katolików internetowe narzędzie pomagające podjąć decyzję wyboru spośród kandydatów do Sejmu i Senatu. Z podobną inicjatywą wystąpili autorzy Katolickiego Latarnika Wyborczego.


Szmagliński deklaruje, że nie zajmuje się zawodowo polityką, nigdy nie należał do żadnej partii. „Jako katolik, który ma taką możliwość, stworzyłem to narzędzie. Liczę na to, że ułatwi ono ocenę polityków na podstawie ich czynów, a nie słów” – tłumaczy.

Strona uaktualniania jest codziennie, autor jest otwarty na sugestie ze strony internautów.

Z kolei Katolicki Latarnik Wyborczy (www.latarnik.info) to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa. Również oni sprawdzili, jak w ubiegłej kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego.

„W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować” – wyjaśnia na swoim blogu Zbigniew Kaliszuk, prywatnie analityk biznesowy, który wcześniej przeanalizował już poglądy na kwestie światopoglądowe Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego, startujących w ub. roku w wyborach prezydenckich.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Ocenili tak postawę posłów wobec dyskutowanych w Sejmie projektów in vitro, parytetów, ustawy przemocowej, zwiększenia praw dla osób homoseksualnych oraz aborcji.

Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

« 1 2 »
TAGI: